Bogdan Zdrojewski: Rok Chopinowski wypadł fenomenalnie

Przebywający w USA minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski wyraził wdzięczność osobom, które szczególnie zasłużyły się dla Roku Chopinowskiego. Przyznał także wyróżnienia.

2011-05-06, 09:37

Bogdan Zdrojewski: Rok Chopinowski wypadł fenomenalnie
Bogdan Zdrojewski. Foto: fot. Polskie Radio

Zwracając się do zgromadzonych w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku minister przypomniał, że w ramach Roku Chopinowskiego miało miejsce na całym świecie blisko pięć tysięcy różnych przedsięwzięć artystycznych. Ocenił, że rok ten wypadł fenomenalnie m.in. dzięki wielu działaczom i pianistom.

- Po raz kolejny potrafiliśmy udowodnić, że naszym najlepszym znakiem jakościowym jest właśnie kultura, że w kulturze mieści się wszystko to, co mamy najciekawsze, najlepsze, najmocniejsze i najwartościowsze i że potrafimy się jeszcze z tym dorobkiem artystycznym dzielić z innymi - mówił Zdrojewski.

Podczas uroczystości szef resortu kultury wręczył dyplomy uznania pianistom Magdalenie Baczewskiej i Jerzemu Stryjniakowi, dyrektorce ośrodka sztuki widowiskowej Symphony Space na Manhattanie Laurze Kaminsky, prezesowi Fundacji Kościuszkowskiej Alexowi Storożyńskiemu oraz prezesowi New York Dance and Arts Innovations, Inc. Marianowi Żakowi. - Jest to dla mnie jakby podwójne wyróżnienie, ponieważ jako pianista promowałem Chopina przede wszystkim praktycznie występując z recitalami solowymi i koncertami z orkiestrą. Oprócz tego musiałem zorganizować międzynarodowy festiwal, który zakończył w Nowym Jorku obchody rocznicy Chopina - powiedział w rozmowie z PAP Stryjniak. Jak dodał, ma szczególną satysfakcję, bo udało mu się sprostać wymaganiom jako wykonawcy i organizatorowi oraz połączyć te dwie niełatwe rzeczy.

Okolicznościowe listy gratulacyjne otrzymali prezes Instytutu Piłsudskiego Magdalena Kapuścińska i przewodniczący Polskiego Klubu Kultury przy Hunter College Krzysztof Kusiak. Minister uhonorował także konsul generalną RP w Nowym Jorku Ewę Junczyk-Ziomecką, stałego przedstawiciela RP przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Witolda Sobkowa oraz dyrektora Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku Jerzego Onucha.

(kd)

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej