"Śmierć Stefana Kuryłowicza zamyka epokę w polskiej architekturze"

2011-06-07, 13:20

"Śmierć Stefana Kuryłowicza zamyka epokę w polskiej architekturze"
Stefan Kuryłowicz. Foto: fot. apaka.com.pl

Opinię taką wyrazili koledzy tragicznie zmarłego architekci Czesław Bielecki i Mariusz Rutz

Posłuchaj

Architekt Czesław Bielecki wspomina Stefana Kuryłowicza cz.1
+
Dodaj do playlisty

Stefan Kuryłowicz zginął w poniedziałek w wypadku awionetki w hiszpańskiej Asturii.

Czesław Bielecki mówi, że Kuryłowicz z którym studiował, był wybijającą się postacią.  Podkreśla, że projekty Kuryłowicza była zawsze nowatorskie i na najwyższym światowym poziomie. Przypomina, że tragicznie zmarły architekt cieszył się bardzo poważnym uznaniem na świecie. - Miał brać udział w pracach zespołu architektów nad renowacją gmachu ONZ w Nowym Jorku - dodaje Bielecki. 

Także architekt Mariusz Rutz, twórca projektu Stadionu Narodowego uważa, że polska architektura straciła jednego z najwybitniejszych przedstawicieli. Rutz wspomina jak miesiąc temu, 9 maja wspólnie ze Stefanem Kuryłowiczem zakładali Związek Pracodawców Branży Infrastruktury.

Mariusz Rutz podkreśla, że najważniejszą cechą architektury jest jej rozpoznawalność - -odchodząc do budynku  od razu wiemy, żę projektował go Kuryłowicz - mówi.

Mariusz Rutz bardzo wysoko cenił profesjonalizm w kontaktach z Kuryłowiczem. - Jego śmierć to wielka strata dla polskiej architektury i dla etosu naszego zawodu - podkreśla architekt.

Stefan Kuryłowicz był jednym z najbardziej znanych polskich architektów. Był profesorem Politechniki Warszawskiej, autorem projektów m.in. biurowca LOT w Warszawie, stacji metra Dworzec Gdański oraz wielu innych apartamentowców, biurowców i budynków użyteczności publicznej w Warszawie, Gdańsku czy Wrocławiu. Od 28 lat Kuryłowicz prowadził w Warszawie własne biuro architektoniczne. Wielokrotnie był nagradzany tak w Polsce jak i za granicą.

Miał 62 lata.

mch

Polecane

Wróć do strony głównej