Trybunał Konstytucyjny: działanie Komisji Majątkowej częściowo niezgodne z konstytucją
Za niezgodny z konstytucją sędziowie trybunału uznali jeden artykuł, dotyczący tego, że rząd mógł decydować nieodwołalnie, które nieruchomości komisja może przekazać kościołowi.
2011-06-08, 11:18
Trybunał Konstytucyjny uznał, że działanie państwowo-kościelnej Komisji Majątkowej było częściowo niezgodne z konstytucją. Zakwestionował artykuł, który dotyczy uprawnienia Rady Ministrów, aby w drodze rozporządzenia określała, z mienia których jednostek organizacyjnych lub mienia komunalnego może być wyłączona nieruchomość w celu jej przekazana jako nieruchomość zamienna lub na którą państwową jednostkę organizacyjną może być nałożony obowiązek odszkodowania.
Pozostałe wnioski SLD w tej sprawie zostały umorzone. Przepisy dotyczące Komisji Majątkowej zaskarżyła do trybunału grupa posłów Sojuszu. Wnioskodawcy twierdzili, że komisja podejmowała decyzje, od których nie można było się odwołać, a jej postanowienia nie podlegały żadnej kontroli administracyjnej i prawnej.
Przez ponad 20 lat działalności komisja przekazała Kościołowi za majątek odebrany w czasie PRL - ponad 65,5 tysiąca hektarów ziemi, i ponad 143,5 miliona złotych rekompensat i odszkodowań. Komisja rozpatrzyła łącznie ponad 2800 spraw. Do zbadania pozostało jeszcze 216 postępowań, które mogą być rozstrzygnięte na drodze sądowej.
IAR/tk
REKLAMA