Brytyjczycy mają o nas coraz lepsze zdanie
Polacy są mile widziani w Wielkiej Brytanii jako turyści, koledzy w pracy, a nawet najbliżsi sąsiedzi.
2011-06-13, 18:16
Posłuchaj
Takie wyniki przynosi badanie Wizerunku Polski i Polaków w Wielkiej Brytanii przeprowadzone przez Instytut Spraw Publicznych.
70 procent przepytanych Brytyjczyków deklaruje, że nie ma nic przeciwko temu, by Polak należał do grona ich najbliższych znajomych, a prawie 60 procent, by stał się członkiem ich rodziny. - Głównym kryterium oceny Polaków jest ich stosunek do pracy - komentuje współautorka raportu Joanna Fomina.
Negatywny wizerunek
Jednocześnie 60 procent Brytyjczyków uważa, że tani i pracowity pracownik z Polski zabiera pracę Brytyjczykom, a prawie 40 procent nie zgadza się, by Polacy otrzymywali brytyjskie obywatelstwo. Jak mówi Michael Dembiński z Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej, takie opinie wyrażają głównie osoby z klasy robotniczej i z mniejszych miejscowości.
Tego typu zdarzenia rozdmuchuje prasa brukowa, szerząc negatywny wizerunek Polaka. - Jednak ci Brytyjczycy, którzy osobiście znają Polaków, czy z pracy, czy z miejsca zamieszkania, mają o nas dobre zdanie - mówi brytyjski ambasador w Polsce Ric Todd.
Badanie przeprowadzono w zeszłym roku na próbie ponad tysiąca Brytyjczyków.
IAR, sm