Kancelaria z ulgą przyjęła decyzję Trybunału
"Ważne, że istotne dla prezydenta Bronisława Komorowskiego rozwiązania profrekwencyjne zostały uznane za konstytucyjne".
2011-07-20, 14:35
Posłuchaj
Tak do środowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. kodeksu wyborczego odniósł się minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Łaszkiewicz.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego
Trybunał Konstytucyjny, który badał na wniosek PiS niektóre przepisy kodeksu wyborczego orzekł w środę, że konstytucji nie narusza: wprowadzenie 100 jednomandatowych okręgów w wyborach do Senatu, głosowanie w wyborach przez pełnomocnika oraz głosowanie korespondencyjne w wyborach dla Polaków za granicą.
Za niezgodny z ustawą zasadniczą TK uznał natomiast możliwość dwudniowego głosowania oraz zakaz używania billboardów i spotów w kampanii wyborczej. Dziewięciu sędziów, w tym prezes Trybunału Andrzej Rzepliński zgłosiło zdanie odrębne do wyroku.
Istotne dla prezydenta są rozwiązania profrekfencyjne
Łaszkiewicz powiedział dziennikarzom, że decyzję Trybunału przyjął z ulgą. Jak zaznaczył, po orzeczeniu wiadomo już bowiem, "w jakim reżimie prawnym będą mogły być przeprowadzone wybory". - To jest w tym wszystkim najważniejsze - zaznaczył minister w Kancelarii Prezydenta.
REKLAMA
Według Łaszkiewicza, "ważne jest też, że wszystkie rozwiązania profrekwencyjne, które są istotne dla prezydenta, zostały uznane za konstytucyjne". Jak mówił, chodzi o możliwość głosowania korespondencyjnego dla Polaków za granicą oraz możliwość głosowania przez pełnomocnika. Zdaniem Łaszkiewicza "jest to wypełnienie konstytucyjnych praw obywatelskich".
Dwudniowe wybory w przyszłości?
Łaszkiewicz ocenił, że kwestia dwudniowych wyborów to "skomplikowana materia", o czym świadczą - jego zdaniem - głosy odrębne sędziów TK. Minister dodał, że - Kancelaria Prezydenta była wyposażona w zewnętrzne opinie prawne, które jednoznacznie twierdziły, że wybory dwudniowe są zgodne z konstytucją. Część sędziów TK chyba też podzieliła tę koncepcję - powiedział Łaszkiewicz.
Odnosząc się do uznania przez TK za zgodne z konstytucją wprowadzenie jednomandatowych okręgów w wyborach do Senatu, prezydencki minister ocenił, że jest to "istotna kwestia, która nas dalej jeszcze statuuje w transformacji ustrojowej". "Jest utrwalaniem demokratycznego państwa prawnego" - powiedział.
Nie chciał komentować wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że zakaz wykorzystywania płatnych spotów wyborczych i billboardów w kampanii jest niezgodny z konstytucją.
gs
REKLAMA
REKLAMA