Siódma rocznica śmierci Czesława Miłosza

2011-08-14, 05:00

Siódma rocznica śmierci Czesława Miłosza
Czesław Miłosz. Foto: (fot. Mariusz Kubik/Wikimedia Commons)

14 sierpnia mija 7. rocznica śmierci Czesława Miłosza, jednego z najwybitniejszych polskich poetów i pisarzy współczesnych, laureata Literackiej Nagrody Nobla z 1980 roku.

Posłuchaj

Czesław Miłosz: jeśli chodzi o poezję, to trzymam się jednego języka
+
Dodaj do playlisty

Poeta zmarł w 2004 roku. Uchwałą Sejmu RP rok 2011 został ogłoszony Rokiem Czesława Miłosza, w związku z 100. rocznicą urodzin poety, którą obchodziliśmy 30 czerwca. Czesław Miłosz był z jedną z największych indywidualności w polskiej literaturze współczesnej. Jego "Traktat poetycki", "Zniewolony umysł" i "Dolina Issy" weszły do kanonu dzieł ubiegłego stulecia. Miłosz powiedział w jednym z radiowych wywiadów, że mimo iż wiele lat mieszkał poza krajem, to jednak poezje tworzył w ojczystym języku, dopiero potem powstawały przekłady.

Czytaj: Niezwykły zbiór dla Czesława Miłosza >>>

W 1980 roku Czesław Miłosz został laureatem literackiej nagrody Nobla za całokształt twórczości. Wiele lat po otrzymaniu wyróżnienia, powiedział w Polskim Radiu, że do Nagrody Nobla trzeba mieć dystans, gdyż wyróżnienie to może być jak "pocałunek śmierci dla pisarza".

W wywiadzie udzielonym w Edmonton w 1981 roku Czesław Miłosz mówił o wpływie, jaki na jego twórczość wywarł 50-letni pobyt poza krajem. Z poetą rozmawiał Jan Tereszczenko.

>>> Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH <<<

W 1993 roku Czesława Miłosza uhonorowano najwyższym polskim odznaczeniem - Orderem Orła Białego. Uroczystość odbyła się na Zamku Królewskim na Wawelu.

Czesław Miłosz regularnie czytywał książki o Harrym Potterze. W 2004 roku, gdy do polskich księgarni trafił najnowszy tom przygód młodego czarodzieja - "Harry Potter i zakon Feniksa", noblista mówił o tym, co go przyciąga do tej lektury.

Czesław Miłosz urodził się w 30 czerwca 1911 roku w Szetejniach na Litwie. Szkolną i uniwersytecką młodość spędził w Wilnie, tam również debiutował jako poeta, okupację niemiecką przetrwał w Warszawie. Po wojnie pracował w służbie dyplomatycznej PRL - w Stanach Zjednoczonych, i we Francji do roku 1951, kiedy to zwrócił się w Paryżu o azyl polityczny. W roku 1960 wyjechał do Kalifornii, gdzie przez 20 lat jako profesor języków i literatur słowiańskich wykładał na uniwersytecie w Berkeley. Do roku 1989 publikował głównie w emigracyjnym wydawnictwie paryskiej "Kultury" i w Polsce poza cenzurą. Od roku 1989 mieszkał w Berkeley i w Krakowie. Zmarł 14 sierpnia 2004 roku. Miał 93 lata.

''

IAR, sm

Polecane

Wróć do strony głównej