Papież w Madrycie. Wiwaty i protesty
2 tys. osób powitało Benedykta XVI na madryckim lotnisku. Tymczasem przeciwko jego wizycie protestują antykatolickie organizacje.
2011-08-18, 16:02
Posłuchaj
Benedykt XVI przyleciał do Hiszpanii na XXVI Światowe Dni Młodzieży. Spędzi tam czas do niedzieli występując publicznie aż 12 razy. Pierwsze przemówienie papież wygłosił już na lotnisku - zaapelował do zgromadzonych, by pokonywali trudności, sięgając do swych głębokich chrześcijańskich korzeni.
„Kryzys gospodarczy kryzysem etyki”
Na lotnisku Barajas Benedykta XVI powitał król Hiszpanii Juan Carlos, królowa Sofia, socjalistyczny premier Jose Luis Rodriguez Zapatero, a także lider prawicowej partii opozycyjnej Mariano Rajoy. Na płycie zgromadziło się też 2 tys. osób – delegatów osób zgromadzonych podczas Światowych Dni Młodzieży.
W przemówieniu na lotnisku papież skrytykował brak solidarności i korupcję i zachęcił młodzież, aby wymieniała się bogactwem kulturowym. Benedykt XVI odniósł się do problemu bezrobocia wśród młodzieży, narkomanii i dyskryminacji.
- Obecny kryzys gospodarczy jest także kryzysem etyki, bez której gospodarka nie może funkcjonować. Człowiek musi być podmiotem gospodarki, a nie na odwrót - powiedział papież.
REKLAMA
Jeszcze na pokładzie samolotu z Rzymu do Madrytu papież wyraził zaniepokojenie sytuacją młodych ludzi, którzy nie mogą znaleźć pracy i są pozbawieni perspektyw. W Hiszpanii bezrobocie wśród młodych ludzi przekracza 40 proc.
Oficjalne powitanie wieczorem
Z lotniska papież udał się papa mobile do nuncjatury. W czasie całej trasy przejazdu był witany przez tysiące młodych z różnych krajów. Następny punkt papieskiej wizyty to wieczorne spotkanie z młodymi na placu Cibeles. Tam nastąpi oficjalne powitanie Benedykta XVI przez młodych.
W czwartek wieczorem papież odprawi mszę na Placu Cibeles w centrum miasta. Przedtem przejdzie przez słynną bramę Puerta de Alcala, gdzie burmistrz Madrytu Alberto Perez Gallardon wręczy mu klucze do miasta.
W tym samym czasie w Madrycie zostanie rozstawionych 12 wizerunków Maryi z całego świata, a wśród nich będzie także Madonna z Częstochowy. Papież pozostanie w Madrycie do niedzieli, gdzie uroczystą mszą zakończy 26 Światowe Dni Młodzieży.
REKLAMA
Protesty i manifestacje
Wizyta papieża w Hiszpanii spotyka się z silnym oporem. Przeciwko protestowało w nocy ze środy na czwartek 150 antykatolickich organizacji, łącznie kilka tysięcy osób.
Doszło do starć z policją. Dwanaście osób zostało rannych, w tym dwóch policjantów. Zatrzymano siedmiu demonstrantów. Manifestanci wykrzykiwali obelgi pod adresem młodych katolików: "Papież to nazista", "Nie dla umysłowego Guantanamo", "Lepszy jamnik od wilczura niemieckiego". Protestujący krzyczeli i powiewali flagami republikańskimi w kolorze tęczy. Wobec niesionych przez pielgrzymów krzyży pokazywali prezerwatywy.
- Musimy zmierzać ku państwu laickiemu, wyraźnie oddzielić instytucje od religii i skończyć z przywilejami kościoła - argumentował jeden z protestujących.
Czytaj więcej o PROTESTACH W MADRYCIE >>>
REKLAMA
Przygotowywał zamach?
Z madryckiego aresztu zwolniono meksykańskiego studenta, oskarżonego o przygotowywanie ataku gazowego na przeciwników wizyty Benedykta XVI. Jose Alvano Perez Bautista, który został zwolniony za kaucją, usłyszał jednak zarzut umieszczania gróźb w internecie. Meksykanin został zatrzymany przedwczoraj. Teraz musi pozostać w Hiszpanii i dwa razy dziennie zgłaszać się na posterunek policji.
Bautista zeznał, że jego groźby, iż zaatakuje uczestników antypapieskiej demonstracji chlorem i innymi chemikaliami, były tylko żartem. Dodał, że chciał w ten sposób powstrzymać internautów, którzy wyrażali na forach poparcie dla protestów.
Obejrzyj galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
REKLAMA
IAR / PAP, wit
REKLAMA