Paweł Śpiewak przyjął nominację na dyrektora ŻIH
Socjolog Paweł Śpiewak otrzymał z rąk ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego nominację na dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie.
2011-10-03, 21:39
- Traktuję ŻIH jako placówkę niezwykle istotną na mapie badań naukowych, budującą otwartość, szacunek do tradycji, historii i stosunków społecznych obejmujących nie tylko państwo polskie. Wręczając tę nominację prof. Śpiewakowi chcę powiedzieć, że przyjmując ją postawił on pewne warunki - poprawy sytuacji instytucji i rozszerzenia działalności Instytutu, które przyjąłem. Budżet instytucji wyraźnie wzrośnie, a rozszerzenie jej aktywności będzie się odbywało w warunkach najbardziej optymalnych z możliwych - powiedział minister Zdrojewski.
Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
"Czeka mnie trudne zadanie"
Odbierając nominację Śpiewak podkreślił, jak wielkie znaczenie ma Instytut i - jak się wyraził - jego trzy skarby: dziedzictwo i tradycja, archiwa oraz pracownicy.
- Skarbem ŻIH-u są zgromadzone tu bezcenne archiwa i dokumenty oraz olbrzymia kolekcja dzieł sztuki. Bogactwem placówki są również ludzie tu pracujący, którzy są nie tylko znawcami kultury żydowskiej, ale też osobami oddanymi placówce. Czeka mnie trudne zadanie i mam nadzieję, że znajdę pomoc, życzliwość i gotowość do współpracy - powiedział Śpiewak.
Minister podziękował dotychczasowej dyrektor placówki, Eleonorze Bergman, za pracę i wyraził nadzieję, że nadal będzie pracowała w Instytucie, co potwierdziła.
Dr Paweł Śpiewak (ur. 1951 w Warszawie) - ukończył socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Specjalizuje się w historii idei, zajmuje się myślą konserwatywną i liberalną oraz problematyką przemian politycznych i społecznych w Polsce i Europie Środkowej.
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma został powołany przez ministra kultury 1 stycznia 2009 roku. Jego historia jest jednak znacznie dłuższa i sięga 1947 roku. ŻIH zajmuje się m.in. pogłębianiem i upowszechnianiem wiedzy o historii i kulturze Żydów, zwłaszcza Żydów polskich. Prowadzi badania naukowe. Zadaniem Instytutu jest także wspomaganie działań przyczyniających się do ochrony i upamiętniania dziedzictwa Żydów polskich.
PAP,kk
REKLAMA