more_horiz
Wiadomości

Sportowcy i gwiazdy w nowym parlamencie

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2011 18:35
Gimnastyk Leszek Blanik, Janusz Dzięcioł z "Big Brothera", "agent Tomek" - to tylko niektóre znane postaci, które znajdą się w parlamencie.
Leszek Blanik
Leszek BlanikFoto: fot. Slawek/Wikimedia Commons/CC

Do Sejmu - według nieoficjalnych danych z Okręgowej Komisji Wyborczej w Gdańsku - wejdzie gimnastyk, mistrz olimpijski, mistrz świata i mistrz Europy Leszek Blanik. Sportowiec walczył o mandat posła z ostatniego miejsca na liście w okręgu gdańskim.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Według oficjalnych danych, mandat zdobędzie także b. siatkarka Małgorzata Niemczyk (10 358 głosów), która startowała z list PO w okręgu łódzkim. Dotychczasowy senator PO, były reprezentant Polski w siatkówce Andrzej Szewiński został wybrany na senatora w okręgu nr 69, obejmującego Częstochowę. Szewiński uzyskał 37 471 głosów.

Wieloletni reprezentant Polski w piłce nożnej Cezary Kucharski, który startował z list PO, również ma szansę na mandat. Jak donosiły media, sportowiec chciał mieć 10. miejsce na lubelskiej liście, bo z takim numerem odnosił największe sukcesy na boisku, ostatecznie jednak dostał piątkę. Według danych PKW z 99 proc. obwodów w okręgu lubelskim, z PO do Sejmu jeden z mandatów przypadnie właśnie Kucharskiemu lub posłowi minionej kadencji Wojciechowi Wilkowi.

Gwiazda reality show i agent Tomek

Według prognoz, mandat poselski ponownie wywalczył Janusz Dzięcioł (PO). Były komendant straży miejskiej w Świeciu nad Wisłą popularność zdobył w 2001 roku, gdy wygrał pierwszą edycję "Big Brothera" nadawanego w TVN. Później, wraz z innymi uczestnikami tego programu, zagrał w filmie komediowym Jerzego Gruzy "Gulczas, a jak myślisz?".

Według nieoficjalnych informacji, szansę na mandat poselski ma też były agent CBA Tomasz Kaczmarek, znany jako "agent Tomek". Były funkcjonariusz kandydował z ostatniego miejsca listy PiS w województwie świętokrzyskim.

Transseksualistka i bramkarz

Szanse na mandat poselski ma też liderka listy Ruch Poparcia Palikota w Krakowie, transseksualistka Anna Grodzka oraz startujący z jedynki listy Ruchu Palikota w okręgu gdyńsko-słupskim działający na rzecz praw do lesbijek, gejów, osób biseksualnych Robert Biedroń.

Z list ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego kandydował znany bramkarz Jan Tomaszewski, który prawdopodobnie otrzyma mandat poselski.

Lista przegranych

Nie powiodło się kandydatowi PSL mistrzowi olimpijskiemu w skoku o tyczce z 1980 roku Władysławowi Kozakiewiczowi. Kozakiewicz, warszawska jedynka PSL, otrzymał tylko 4,6 tys. głosów (0,57 proc.).

PiS wystawiło w stolicy do walki o miejsce w Senacie znaną z serialu "Plebania" aktorkę Katarzynę Łaniewską, która uzyskała 77 020 głosów (32,45 proc.), ale została pokonana przez senator PO Barbarę Borys-Damięcką.

W Senacie nie znajdzie się też aktorka Anna Chodakowska - bezpartyjna kandydatka zgłoszona przez PiS - otrzymała 57 tys. głosów. Przegrała walkę o głosy z senatorem Markiem Rockim (PO).

/PAP,kk

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem