Bateria, którą naładuje Twoje ciało
Francuscy naukowcy zbudowali biologiczną baterię, która czerpie energię z żywego organizmu.
2011-10-18, 11:22
Posłuchaj
Badacze mają nadzieję, że ich wynalazek będzie zasilał coraz liczniej wytwarzane protezy i implanty.
Serge Cosnier z zespołu uczonych Uniwersytetu w Grenoble wyjaśnia, że malutkie ogniwo, wielkości 4 milimetrów, produkuje prąd z glukozy i tlenu, zasilającego każdą żywą komórkę. Jego zdaniem biologiczne generatory prądu są znacznie skuteczniejsze od dotychczasowych bateryjek: - Wszystkie elektryczne urządzenia, które wszczepiamy człowiekowi, potrzebują stałego źródła energii. Tradycyjne akumulatorki mają jej stosunkowo niewiele, stąd ich ograniczona żywotność. W odróżnieniu od nich baterie biologiczne będą zasilane nieprzerwanie, bo przecież stale jemy i oddychamy, dostarczając naszemu ciału tlenu i glukozy. Powinny więc działać tak długo, jak będziemy żyli.
Baterie zasilą protezy?
Uczony wyjaśnia, że tradycyjne baterie wystarczają wprawdzie do napędzania stymulatora serca, ale zupełnie zawodzą przy próbie zasilania bardziej skomplikowanych urządzeń. Baterię w stymulatorze serca wymienia się co kilka lat. W przypadku powstających protez ręki, czy oka, trzeba by to robić co parę tygodni, poddając pacjenta kolejnym operacjom.
Serge Cosnier poinformował, że pojedyncze ogniwa biologiczne, wszczepione szczurom, działają bez zarzutu. Naukowcy przygotowują się do przeprowadzenia eksperymentu w większej skali. - Chcemy powiększyć rozmiary naszego ogniwa i wszczepić je krowie. Będzie zasilała miniaturowy nadajnik i czujnik temperatury. Moglibyśmy wtedy otrzymywać wyniki pomiarów drogą radiową – powiedział Cosnier.
REKLAMA
Naukowcy z Grenoble szacują, że system biologicznych ogniw, wszczepionych człowiekowi, dostarczałby dość prądu, by zasilić nowoczesną protezę. Przewidują, że pierwszych efektów komercyjnych możemy się spodziewać mniej więcej za 10 lat.
IAR, agkm
REKLAMA