Koalicja będzie na twardo lub na miękko
Eugeniusz Kłopotek (PSL): Rozmowy przesądzą, czy koalicja z PO będzie "naprawdę” czy "na niby”.
2011-10-25, 08:05
Posłuchaj
Eugeniusz Kłopotek w Salonie Politycznym Trójki
Dodaj do playlisty
Poseł PSL Eugeniusz Kłopotek jest przekonany, że rozmowy koalicyjne PO-PSL są na dobrej drodze. - Wszystko na to wskazuje, że ta koalicja będzie, ale albo na miękko, albo na twardo. Jedni chcieliby na miękko, inni na twardo – tłumaczył Eugeniusz Kłopotek w "Salonie Politycznym Trójki". Decyduje się, czy to będzie sojusz "na poważnie", czy "na niby", od głosowania do głosowania - zaznaczał poseł.
Polityk PSL podkreślał, że trwają wciąż rozmowy obu partii. Koalicjanci próbują według niego zakreślić obszary, gdzie wymagany jest kompromis koalicyjny, a gdzie "każdy sobie rzepkę skrobie".
Układ z Palikotem?
Eugeniusz Kłopotek mówi, że nie zrobiło na nim dużego wrażenia spotkanie premiera Donalda Tuska z szefem klubu SLD Leszkiem Millerem. Zauważył, że w niektórych sprawach konieczna może będzie być silniejsza większość, niż ta, którą ma PO-PSL – na przykład w sprawach społecznych albo w przypadku weta prezydenckiego.
REKLAMA
Polityk PSL jest pewny, że premier Donald Tusk nie zaryzykuje układu z Januszem Palikotem, bo "PO zacznie się rozjeżdżać w środku". - Gdyby zaryzykował, byłby to początek końca premiera Tuska – ocenił Eugeniusz Kłopotek.
Podatek dochodowy to przyszłość
Polityk PSL mówił też o rozwiązaniu problemu KRUS i składki zdrowotnej rolników. Podkreślił, że PSL nie jest przeciw temu, by rozpocząć pracę nad przygotowaniem "być może w przyszłości" powszechnego podatku dochodowego w rolnictwie.
Na razie jednak proponuje proste rozwiązanie składki zdrowotnej – odpis od podatku rolnego. Tak jak pracownicy dokładają 1,25 procent z własnej kieszeni do składki zdrowotnej, to samo zrobią rolnicy. Nowe ubezpieczenia trzeba wprowadzić szybko, bo nie można zostawić rolników bez opieki medycznej – dodał polityk.
Eugeniusz Kłopotek przypomniał, że 83 procent polskich gospodarstw ma poniżej 10 ha. - To są tak zwane gospodarstwa socjalne, ledwo wiążą koniec z końcem, póki co nie wyciągają ręki do budżetu państwa – powiedział.
REKLAMA
Poseł PSL nie wie, kiedy mógłby być ewentualnie wprowadzony podatek dochodowy w rolnictwie. Dodaje, że będzie trzeba przedtem skasować podatek rolny. To dochód własny gmin, więc trzeba będzie go im zrekompensować.
Polityk PSL mówił, że Donald Tusk nie zaryzykuje wydłużenia wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, a co do emerytur mundurowych będzie zgoda koalicjantów.
agkm
REKLAMA