X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Zwycięzcy wyborów w Tunezji chcą świeckiego państwa

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2011 08:00
Zwycięzcy niedzielnych wyborów w Tunezji deklarują, że nie wprowadzą szariatu, a prawa kobiet będą respektowane.
Audio
  • Relacja Wojciecha Cegielskiego: trzy ugrupowania, które zajęły najwyższe miejsca w wyborach w Tunezji przystąpiły już do rozmów koalicyjnych.
Zwycięzcy wyborów w Tunezji chcą świeckiego państwa
Foto: Wikimedia Commons CC / Flickr / Parti Mouvement Ennahdha

Lider islamskiej partii Ennahda Rachid Gannouchi zapowiedział, że kraj nie porzuci swojego świeckiego charakteru. Trzy ugrupowania, które zajęły najwyższe miejsca w wyborach przystąpiły już do rozmów koalicyjnych.

Tunezja jest krajem, który jako pierwszy po arabskiej wiośnie wybrał członków Zgromadzenia Konstytucyjnego. Mają oni napisać konstytucję i sformować tymczasowy rząd.

W niedzielnych wyborach wygrała islamska partia Ennahda, która zdobyła 41 procent poparcia. 14 procent głosów uzyskał świecki Kongres Republiki, a 10 procent lewicowe ugrupowanie Ettakatol. To właśnie te ugrupowania prowadzą teraz rozmowy w sprawie przyszłej koalicji.

Liderzy zwycięskiej Ennahdy zapewniają, że ich partia nie jest ugrupowaniem skrajnie religijnym. Zapowiedzieli, że Tunezja nadal będzie świeckim państwem, a prawa kobiet będą szanowane.

- Nasze stanowiska jasno wyrażają zaangażowanie w prawa kobiet. Dotychczasowe osiągnięcia tunezyjskich kobiet będą jeszcze bardziej wzmocnione, a równość kobiet będzie szanowana - podkreśla rzeczniczka partii i jednocześnie córka lidera Ennahda Youssra Gannouchi.

Również eksperci podkreślają, że Ennahda jest partią umiarkowaną i nawet, gdyby chciała, nie przekształci Tunezji w państwo religijne.

- Jest to kraj o bardzo silnym trendzie laickim. Popularność ruchów laickich, nieodwołujących się do religii, a nawet negujących jej rolę w życiu publicznym w Tunezji jest czymś bezprecedensowym - podkreśla politolog, ekspert od Bliskiego Wschodu Łukasz Fyderek z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

IAR, wit

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tunezyjczycy masowo ruszyli na wybory. 90 procent?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2011 07:10
Były to pierwsze wolne wybory w Tunezji i w krajach arabskiej wiosny. Zorganizowano je dziewięć miesięcy po obaleniu prezydenta Ben Alego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie będzie nowe tunezyjskie państwo?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2011 10:51
Patrycja Sasnal (PISM): - Rzeczywiście przebieg wyborów napawa optymizmem. Nie było żadnych incydentów. Ludzie masowo ruszyli do urn. Czekali po kilka godzin w kolejkach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tunezja po wyborach. "Kontynuujemy rewolucję"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2011 07:19
Sytuacja w Tunezji po wyborach parlamentarnych jest niespokojna. Przywódca zwycięskich islamistów zapowiada, że jego partia uszanuje prawa kobiet i niewierzących.
rozwiń zwiń