Zmiana czasu: tej nocy spaliśmy dłużej o godzinę
O trzeciej w nocy przesunęliśmy wskazówki zegarów na godzinę drugą. Przeszliśmy z czasu letniego na zimowy.
2011-10-30, 07:50
Posłuchaj
Czas zimowy będzie obowiązywał do ostatniego weekendu w marcu, kiedy powrócimy do czasu zimowego. Odbywająca się dwa razy w roku zmiana czasu ma przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii.
Czas letni obowiązuje w całej Unii Europejskiej, na mocy obowiązującej bezterminowo dyrektywy Wspólnoty z 2001 roku. W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z grudnia 2008 roku, które ustala daty zmiany czasu na lata 2009-2011.
"Podwójny czas" - letni i zimowy - stosuje się w około 70-ciu krajach na całym świecie. Obowiązuje on we wszystkich krajach europejskich, z wyjątkiem Islandii i wielu innych, między innymi w USA, Kanadzie, Meksyku, Australii i Nowej Zelandii i Rosji. Jedynym wysoko uprzemysłowionym państwem, które nie wprowadziło czasu letniego, jest Japonia. Ze zmiany czasu zrezygnowała tej jesieni Rosja, Białoruś, a także Naddniestrze - region autonomiczny Republiki Mołdawii. Ostatni raz czas zmieniono tam wiosną tego roku.
Zdaniem prezydenta Rosji, Dmitrija Miedwiediewa, przestawianie czasu dwa razy w roku jest niekorzystne, bo "konieczność przystosowanie się do nowego czasu wiąże się ze stresem i chorobami".
REKLAMA
Podział na czas letni i zimowy sięga początków 20. wieku. Czas letni, zwany "czasem wojennym" wprowadzili po raz pierwszy Niemcy, a po nich inne państwa walczące w pierwszej wojnie światowej. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949, 1957-1964 oraz ponownie od 1977 roku.
IAR, agkm
REKLAMA
REKLAMA