Kogo obraziła gra w berka w komorze gazowej?

2011-10-31, 14:00

Kogo obraziła gra w berka w komorze gazowej?
. Foto: fot. frag. "Berka" Artura Żmijewskiego

Film polskiego artysty Artura Żmijewskiego pt. "Berek" został usunięty z berlińskiej wystawy o tysiącleciu sąsiedztwa polsko-niemieckiego "ze względu na szacunek dla ofiar obozów koncentracyjnych".

Zgodzono się, że w Berlinie, mieście sprawców Zagłady, konieczne jest szczególne wyczulenie na zdanie ofiar - oświadczyła dyrekcja muzeum Martin-Gropius-Bau.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

"Berek" był jednym z blisko 800 eksponatów, pokazywanych na otwartej we wrześniu ekspozycji "Obok. Polska-Niemcy. 1000 lat historii w sztuce". Trwający ponad 4 minuty film nawiązuje do Zagłady i traumy II wojny światowej. Żmijewski sfilmował grającą w berka grupę nagich osób w dwóch pomieszczeniach: neutralnej przestrzeni piwnicy oraz w komorze gazowej byłego obozu koncentracyjnego.

Kurator wystawy Anda Rottenberg powiedziała, że z przedstawionej jej do wglądu korespondencji pomiędzy dyrekcjami berlińskiego muzeum i Zamku Królewskiego wynikało, iż praca została zdjęta z wystawy po interwencji prominentnego przedstawiciela gminy żydowskiej w Berlinie. Ani kurator, ani też artysta i warszawska galeria Zachęta, do której praca należy, nie zostały powiadomione o zamiarze usunięcia filmu z ekspozycji.

Rzeczniczka gminy żydowskiej w Berlinie Maya Zehden poinformowała, że gmina nie wniosła oficjalnego protestu przeciwko wystawieniu pracy Żmijewskiego. - Nic nam nie wiadomo o tej sprawie. Jest jednak możliwe, że interweniował jeden z członków gminy, nie informując nas o tym - powiedziała Zehden.

Pochodzący z 1999 r. "Berek" był pokazywany na całym świecie, w tym w USA i wielokrotnie w Niemczech. Praca ta nigdy dotąd nie wzbudziła tak dużych kontrowersji.

PAP,kk

Polecane

Wróć do strony głównej