Powieść o Warszawie. "To miasto bardzo otwarte"
"Mówi Warszawa" to pierwsza wielogłosowa powieść o współczesnej stolicy - mówi Marek Kochan pomysłodawca i redaktor tomu który ukazał się na rynku księgarskim.
2011-11-05, 20:14
Posłuchaj
21 autorek i autorów napisało teksty poświęcone Warszawie i jej mieszkańcom. Marek Kochan, autor jednej z nowel mówi, że chodziło o ukazanie "istoty warszawskości"- oczyma różnych pisarzy: Marek Kochan podkreśla, że Warszawa jest miastem bardzo otwartym, przyciągającym ludzi z całego kraju - nikt nie wie ilu ma mieszkańców realnie, a nie oficjalnie.
Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach>>>
Krzysztof Varga jest autorem noweli "Zły powraca" - będącym literacką zabawą z książką "Zły" Leopolda Tyrmanda. Według pisarza Warszawa ma własną, oryginalną "twarz", którą można się zachwycić: "To twarz trochę wykrzywiona, niebanalna, nie jest to twarz ślicznotki, raczej kobiety intrygującej. Ale nie jest prawdą, że Warszawa jest brzydka, jest tu wiele miejsc pięknych, z takim światowym błyskiem, jak na przykład Plac Trzech Krzyży" - powiedział IAR Krzysztof Varga
Autor kolejnej noweli Antoni Libera podkreśla, że legenda miasta nie powstaje sama, ale jest budowana właśnie dzięki sztuce. Tak było z Dublinem, który został rozsławiony przez Jamesa Joyce w "Ulissesie". - Kiedy pojawiła się koncepcja tej publikacji pomyślałem, że może mam szansę dodać kamyczek do mitologii Warszawy, opisując mój Żoliborz - powiedział Antoni Libera.
REKLAMA
Poza opowiadaniami Libery, Vargi, i Kochana, w tomie znalazły się także teksty Wojciecha Albińskiego, Olgi Berezyny, Sylwii Chutnik, Jacka Dehnela, Izabeli Filipiak, Aleksandra Kościowa, Mileny Laur, Kai Malanowskiej, Marka Nowakowskiego, Piotra Pazińskiego, Tomasza Piątka, Moniki Powalisz, Moniki Rakusy, Sylwii Siedleckiej, Bohdana Sławińskiego, Jerzego Sosnowskiego, Juliusza Strachoty i Piotra Wojciechowskiego.
Czytanie w teatrze
Powieści będzie można także wysłuchać. W poniedziałek aktorzy warszawskiego Teatru Powszechnego zaprezentują cztery nowele, wybrane spośród opowiadań składających się na antologię "Mówi Warszawa". Czytanie wybranych fragmentów książki to jedno z wydarzeń towarzyszących tegorocznemu Festiwalowi "Niewinni Czarodzieje".
Organizatorem festiwalu "Niewinni Czarodzieje" jest Instytut Stefana Starzyńskiego, oddział Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest też inicjatorem wydania antologii.
IAR, to
REKLAMA
REKLAMA