Muzyk Seweryn Krajewski kończy 65 lat

Gitarzysta, piosenkarz, kompozytor i aranżer, jest autorem wielu przebojów muzycznych. Do największych należą między innymi: "Nie zadzieraj nosa", "Anna Maria", "Dozwolone do lat 18", "Niech żyje bal" i "Uciekaj moje serce".

2012-01-03, 00:07

Muzyk Seweryn Krajewski kończy 65 lat
Seweryn Krajewski. Foto: mat. prom.

 Jest laureatem nagród na festiwalach w Opolu, Sopocie i Berlinie. W 1984 roku otrzymał wyróżnienie na World Song Festival w Los Angeles za piosenkę "Niech żyje bal" i "Uciekaj moje serce".



W trakcie długiej kariery artystycznej Krajewski pisał piosenki między innymi dla Haliny Frąckowiak, Edyty Geppert, Jerzego Połomskiego, Maryli Rodowicz, Mieczysława Szcześniaka, Magdy Umer oraz wykonawców z ZSRR, NRD, Czechosłowacji, Grecji, Finlandii, Portugalii i Anglii.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Jest laureatem nagród na festiwalach w Opolu, Sopocie i Berlinie. W 1984 roku dostał wyróżnienie na World Song Festival w Los Angeles za piosenkę "Niech żyje bal". Przez ponad 30 lat, od 1965 do 1997 roku, był związany z "Czerwonymi Gitarami", dla których skomponował wielkie przeboje. Obecnie prowadzi indywidualną działalność artystyczną.

Muzyczne początki

Seweryn Krajewski urodził się 3 stycznia 1947 roku. Ukończył liceum muzyczne w Gdańsku w klasie skrzypiec. W czasie nauki grał na gitarze i śpiewał w zespołach. Przez kilka miesięcy grał na gitarze basowej w "Czerwono - Czarnych", z którymi dokonał pierwszych nagrań radiowych i płytowych. Od 3 stycznia 1965 roku, kiedy do formacji dołączył Krzysztof Klenczon zespół przekształcił się w "Czerwone Gitary".



Już w niecały rok po założeniu grupa zdobyła pierwsze miejsce w plebiscycie prestiżowego miesięcznika "Jazz" w kategorii zespołu wokalno - instrumentalnego, a w rok później powtórzyła ten sukces."Czerwone Gitary" zdobywały liczne nagrody, między innymi na kolejnych festiwalach opolskich. W 1967 roku Polska Federacja Jazzowa przyznała Krajewskiemu nagrodę za kompozycję.

W 1969 roku otrzymał wyróżnienie najważniejszego amerykańskiego pisma branżowego "Billboard" oraz "Złoty Mikrofon" amerykańskiej Polonii dla "najpopularniejszego polskiego wykonawcy". Kolejne albumy "Czerwonych Gitar" zdobywały status "Złotej płyty" i biły rekordy sprzedaży. Repertuar grupy tworzyli obaj liderzy: Seweryn Krajewski i Krzysztof Klenczon. Ten pierwszy utożsamiany był zazwyczaj z "romantycznym" obliczem zespołu, lecz był także autorem wielu dynamicznych, rock'n'rollowych przebojów.



Po odejściu Krzysztofa Klenczona w 1970 roku, Seweryn Krajewski był niekwestionowanym liderem "Czerwonych Gitar". W kolejnych latach skomponował takie przeboje, jak: "Ciągle pada", "Płoną góry, płoną lasy", "Niebo z moich stron" czy "Wschód słońca w stadninie koni". Był też autorem prawdziwych megahitów: "Nie spoczniemy" i "Remedium". Tę ostatnią piosenkę, znaną także pod tytułem "Wsiąść do pociągu" w wykonaniu Maryli Rodowicz uznano w plebiscycie Polskiego Radia za "przebój 40-lecia".



W 1997 roku rozstał się z "Czerwonymi Gitarami". Od połowy lat 70 komponował dla filmu i teatru. Wiele z jego utworów stało się przebojami: "Uciekaj moje serce" - piosenka zainspirowana muzyką do serialu telewizyjnego "Jan Serce", czy "Baw mnie" - do filmu "Och, Karol". Jest też kompozytorem musicalu "Gwałtu, co się dzieje", według Aleksandra Fredry oraz muzyki do filmu "Hallo Szpicbródka".

IAR, sm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej