more_horiz
Wiadomości

Najważniejsze wydarzenie roku? Polacy wybrali

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2012 16:23
Według jednej czwartej Polaków, najważniejszym wydarzeniem 2011 roku były wybory parlamentarne - tak wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.
Najważniejsze wydarzenie roku? Polacy wybrali
Foto: sxc.hu

Obejrzyj galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Jednak najczęściej badani (41 procent) nie potrafili wskazać najważniejszego wydarzenia minionego roku. 9 procent respondentów uważa, że w 2011 nic szczególnego się w kraju nie zdarzyło. Co dziesiąty badany za najważniejsze wydarzenie uznał polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Inne odpowiedzi padają zdecydowanie rzadziej.

Trzech na dziesięciu ankietowanych (3 proc.) specjalne znaczenie nadawało przygotowaniom naszego kraju do Euro 2012. Tyle samo osób (3 proc.) za wydarzenie roku uznało stan polskiej gospodarki na tle ogólnoeuropejskiego kryzysu. Na dalszych pozycjach rankingu najważniejszych wydarzeń w Polsce w minionym roku znalazły się beatyfikacja Jana Pawła II czy szczęśliwe awaryjne lądowanie na Okęciu Boeinga 767. Te wskazał co pięćdziesiąty badany.

Co piąty Polak (20 proc.) jako najważniejsze wydarzenie minionego roku wymienił kryzys finansowy jako wydarzenie roku na świecie, przy czym 3 proc. mówiło konkretnie o sytuacji w Grecji. Kryzys gospodarczy wygrał z drugim ważnym wydarzeniem politycznym - Arabską Wiosną. To wydarzenie wymienił co dziesiąty ankietowany (10 proc.). Trzecim z najważniejszych wydarzeń na świecie, które utrwaliły się w świadomości Polaków, było trzęsienie ziemi w Japonii i jego skutki (5 proc.).

IAR, aj

Zobacz także

Zobacz także