Tusk: będzie korekta w ustawie o prokuraturze

Zdaniem szefa rządu Donalda Tuska, nie może dochodzić do sytuacji, w której poszczególne organy prokuratury będą ze sobą skonfliktowane.

2012-01-18, 13:23

Tusk: będzie korekta w ustawie o prokuraturze

Posłuchaj

Donald Tusk: zmiany tylko na lepsze
+
Dodaj do playlisty

Donald Tusk powiedział na konferencji prasowej, że należy dokonać zmian ustawowych, które uchronią w przyszłości przed sporami między śledczymi. Premier podkreślił, że zmiany personalne w Naczelnej Prokuraturze Wojskowej nie mogą prowadzić do ścierania się grup prokuratorskich.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Dodał, że oczekuje, iż szef MON pozytywnie zaopiniuje wniosek o powołanie nowego szefa Naczelnej Prokuratury Wojskowej, tylko jeśli będzie miał stuprocentowe przekonanie, że będzie to zmiana na lepsze. - W mojej ocenie, to musi być bezdyskusyjna zmiana na lepsze, a nie zmiana, bo prokuratorzy mają kłopot by dojść ze sobą do porozumienia - ocenił.

Tusk poinformował, że zlecił ministrowi sprawiedliwości Jarosławowi Gowinowi pilne przygotowanie projektu zmian w ustawie o prokuraturze dotyczących m.in. usytuowania prokuratury wojskowej. Tusk oświadczył, że ani on, ani minister sprawiedliwości, ani prezydent nie mają wątpliwości, że takie korekty są potrzebne.

Jak dodał, niewykluczone, że dopiero wskutek zmian ustawowych właściwe byłyby konsekwencje personalne. - Ja opowiadam się raczej za takim spokojnym kierunkiem działań - powiedział premier.

Konflikt prokuratorów?

Wcześniej rzecznik prokuratury generalnej powiedział IAR, że powodem chęci odwołania ze stanowiska generała Krzysztofa Parulskiego jest "publiczna krytyka przełożonego". Andrzej Seremet złożył w ministerstwie obrony wniosek o powołanie nowego szefa wojskowej prokuratury.

Rozbieżności między szefami prokuratury cywilnej i wojskowej wyszły na jaw po incydencie w Poznaniu, gdzie pułkownik Mikołaj Przybył tuż przed oddaniem do siebie strzału powiedział na konferencji, że protestuje m.in. przeciwko łączeniu prokuratury wojskowej z cywilną. Po tym zdarzeniu Naczelny Prokurator Wojskowy generał Krzysztof Parulski dał do zrozumienia, że popiera swojego podwładnego, czym naraził się prokuratorowi generalnemu.

Naczelnego Prokuratora Wojskowego, który jest jednocześnie zastępcą Prokuratora Generalnego, powołuje i odwołuje prezydent. Wniosek w tej sprawie składa Prokurator Generalny w porozumieniu z ministrem obrony.

IAR,PAP,kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej