Kto korzysta z Interpolu? Prawie nikt

Kraje mające dostęp do baz danych Interpolu korzystają z nich w alarmująco niskim stopniu, co stanowi duże zagrożenie dla bezpieczeństwa - ostrzegł w czwartek sekretarz generalny tej międzynarodowej agencji policyjnej.

2012-01-19, 21:26

Kto korzysta z Interpolu? Prawie nikt

W zeszłym roku bazy danych Interpolu, jednej z najbardziej szczegółowych na świecie, użyto w przypadku zaledwie ok. 600 mln spośród 1,1 mld podróżnych - zaalarmował szef Interpolu Ron Noble na konferencji w Londynie.

Wielka Brytania to jedyny kraj w Europie, który systematycznie sprawdza, czy okazywany dokument nie figuruje na liście dokumentów zarejestrowanych jako zaginione.

W 2011 roku brytyjskie władze celne wykonały 140 mln takich kontroli, więcej niż wszystkie kraje europejskie razem wzięte, dzięki czemu udaremniono 11 tysięcy prób przekroczenia granicy z ukradzionym lub zgubionym paszportem. Na dalekim drugim miejscu pod względem liczby kontroli znalazła się Francja (10 mln).

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

REKLAMA

Kwestia zapewnienia bezpieczeństwa jest jednym z najważniejszych zadań organizatorów tegorocznych Letnich Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w dniach 27 lipca - 12 sierpnia w Londynie.

Interpol to międzynarodowa organizacja koordynująca współpracę policji w walce z przestępstwami takimi jak przemyt narkotyków czy terroryzm. Zrzesza 187 krajów, w tym Polskę. Siedziba Interpolu znajduje się w Lyonie.

PAP, gs

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej