Poradnik dla rodziców: rózga i ciągnięcie za włosy
Rzecznik praw dziecka Marek Michalak złożył do warszawskiej prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez wydawnictwo Vocatio.
2012-02-20, 15:35
Posłuchaj
Chodzi o książkę "Jak trenować dziecko" Michaela Pearla i Debi Pearl. Zdaniem rzecznika zawarte w niej treści namawiają rodziców do używania przemocy wobec dziecka, która w Polsce jest zabroniona.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
- Przy małych dzieciach, które nadużywają swoich ząbków przy karmieniu przez mamę piersią należy - jak zalecają autorzy książki - ciągnąć je za włosy. Należy stosować trzcinę, rózgę, żeby bić po paluszkach dzieci, które wyciągają rękę w nieodpowiednie miejsca - mówi Marek Michalak. Dodaje, że w książce dzieci porównywane są m.in. do mułów, myszy i szczurów, które również można wytresować tak, by reagowały na określone bodźce.
Michalak uważa, że ta publikacja nigdy nie powinna trafić do księgarń, dlatego odpowiedzialność powinni ponieść nie tylko autorzy ale także wydawnictwo. - W Polsce bicie dzieci jest przestępstwem. Nakłanianie do stosowania kar cielesnych względem dzieci jest nakłanianiem do przestępstwa. Każdy, kto podejmuje takie działanie, musi się liczyć z tym, że może spotkać go kara - dodaje.
Rzecznik praw dziecka przyznał, że podobnych pozycji na rynku jest kilka dlatego zaapelował do księgarń by wycofały je ze sprzedaży.
Ruszyło postępowanie sprawdzające
Pytany o sprawę Dariusz Ślepokura z warszawskiej prokuratury okręgowej powiedział, że śródmiejska prokuratura prowadzi w sprawie postępowanie sprawdzające.
- Sprawa badana jest z artykułu 255 Kodeksu karnego, który mówi o nawoływaniu do popełnienia przestępstwa. Za czyn ten grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub do dwóch lat więzienia - dodał prokurator.
"Najskuteczniejsza koncepcja wychowawcza"
Do tej pory Informacyjnej Agencji Radiowej nie udało się uzyskać komentarza od wydawnictwa Vocatio.
Z opisu książki: "Uwaga! Książka wywołała duże kontrowersje z uwagi na opisywane w niej surowe metody wychowacze opierające się na karach cielesnych. Trenowanie dziecka w samodyscyplinie to zapomniana, ale ciągle najskuteczniejsza koncepcja wychowawcza oparta na powiedzeniu mówiącym o tym, że trening czyni mistrza. Samodyscyplina nie spada z nieba jak wieczorna rosa. Dzieci trzeba z miłością wdrażać w nią, i to już od pierwszych miesięcy życia".
IAR,PAP,kk
REKLAMA