29 lutego bardziej pechowy niż piątek 13-tego?
Przypada raz na cztery lata i myli się ten kto myśli, że niczym charakterystycznym się nie wyróżnia. 29 lutego - według wierzeń ludowych - to dzień pechowy, gorszy niż piątek 13-tego.
2012-02-29, 08:58
Posłuchaj
Taki dzień jak dziś zdarza się raz na 4 lata. Tak zwany rok przestępny, jest wynikiem różnic między długością roku kalendarzowego a długością roku zwrotnikowego, wyznaczającego m.in. pory roku.
- W kalendarzu juliańskim, obowiązującym do XVI wieku, różnica wynosiła 11 minut i 14 sekund. Po wprowadzeniu kalendarza gregoriańskiego, którym posługujemy się obecnie, dzięki nowym regułom ta różnica znacznie zmalała - tłumaczy doktor Ilona Bednarek z Zakładu Astrofizyki i Kosmologii Uniwersytetu Śląskiego.
Pech czy szczęście?
- W całym roku przestępnym nie powinno się robić przeprowadzek, ślubów, ludzie urodzeni w tym roku, a już 29 lutego szczególnie, mają kiepski los przeznaczony sobie. Z drugiej strony są oni jednak uważani za wybitnie utalentowanych i niezwykłych - wyjaśnia Klara Sielicka, antropolog kultury z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
Zgodnie ze starym, szkockim zwyczajem, kobieta tego dnia może się oświadczyć mężczyźnie - bez konsekwencji.
REKLAMA
- Szkocki parlament w XIII wieku zatwierdził ręką królowej prawo, że jeżeli mężczyzna odmówi oświadczynom, musi zapłacić tej dziewczynie lub ofiarować jej dwanaście par jedwabnych rękawiczek - zaznaczyła antropolog.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
REKLAMA
Aby nieszczęśliwy los odczynić, kiedyś w metrykach fałszowano datę urodzenia. Prawdopodobnie dotyczy to Fryderyka Chopina.
Dodatkowy dzień w lutym jest dodawany po to, aby średnia długość roku kalendarzowego, była możliwie bliska długości roku wynikającego z pomiarów astronomicznych. Kolejny rok przestępny przypada za 4 lata, czyli w 2016 roku.
mr
REKLAMA
REKLAMA