Superkomputer pomoże zdiagnozować raka

IBM Watson będzie współuczestniczył w eksperymencie, mającym na celu badania nad rakiem, zdalne diagnozowanie oraz terapię antyrakową w amerykańskim centrum onkologicznym Memorial Sloan-Kettering Cancer Center.

2012-03-26, 14:32

Superkomputer pomoże zdiagnozować raka
Superkomputery w siedzibie NASA. Foto: Wikipedia/Trower, NASA

IBM Watson, nazwany tak po pierwszym prezesie korporacji, jest superkomputerem nietypowym, o architekturze klastrowej. Składa się bowiem z 90 połączonych siecią i kontrolerami uwspólniajacymi pracę serwerów IBM Power 750, zawierających łącznie 2880 rdzeni w procesorach Power7 i 16 terabajtów pamięci operacyjnej RAM. Może on przetworzyć 500 GB danych co równa się 1 mln książek w ciągu sekundy. Z wydajnością operacyjną 80 teraflops, znajduje się na 94 miejscu światowej listy superkomputerów TOP500. Serwery superkomputera pracując pod kontrolą systemu operacyjnego Suse Linux Enterprise 11. 

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Oprogramowanie Watsona to rzadko spotykane oprogramowanie typu badawczo-analitycznego. Napisane w kilku językach programowania korzysta z danych jak słowniki, bazy danych, encyklopedie, opracowania analityczne oraz materiały naukowe. Stworzone przez naukowców pracujących dla IBM systemy oprogramowania używają 100 różnych technik do analizy języka naturalnego, identyfikowana i kategoryzowania źródeł, generowania , wyszukiwania i wartościowania hipotez a także odnajdywania i klasyfikowania danych.

Rola doradcy

W nowym programie prowadzonym przez Memorial Sloan-Kettering w Nowym Jorku, superkomputer ma odgrywać rolę doradczą oraz bazy wiedzy dla klinicystów-onkologów, dostarczając im potrzebnych danych oraz opisów przypadków oraz analizując wyniki badań pacjenta i na tej podstawie stawiając hipotezy o przebiegu choroby. W tym celu zostanie zastosowane oprogramowanie do analizy statystycznej i zaawansowanej analityki badawczej.

REKLAMA

Wyniki i objawy u każdego pacjenta będą porównywane z przypadkami znanymi z literatury, umieszczonymi w bazie danych superkomputera i na tej podstawie formułowane analizy o prawdopodobieństwie rozwoju choroby oraz efektów stosowania różnych leków. Na tej podstawie tworzone będą zalecenia onkologiczne i tworzony zindywidualizowany program leczenia pacjentów.

Pierwsze badania pilotażowe IBM i onkologów z MSKCC obejmą diagnozowanie i leczenie raka płuc, prostaty i piersi. Ich rozpoczęcie planowane jest na koniec obecnego roku. W przypadku powodzenia programu zostanie on rozszerzony w końcu 2013 roku.

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej