20 lat temu zmarł autor przygód legendarnego Tomka
9 kwietnia 1992 roku zmarł Alfred Szklarski, pisarz, autor słynnej serii książek o przygodach Tomka Wilmowskiego.
2012-04-09, 07:59
Posłuchaj
Szklarski pisał też powieści dla dorosłych, jednak sławę przyniosły mu takie tytuły, jak "Tomek na Czarnym Lądzie", "Tomek u źródeł Amazonki" czy "Tomek na tropach Yeti". Pośmiertnie ukazała się jego książka "Tomek w grobowcach faraonów". Alfred Szklarski jest także autorem powieści science-fiction "Sobowtór profesora Rawy" oraz książki opowiadającej o życiu współczesnych górników - "Błędne ognie”.
Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
Wraz z żoną Krystyną, napisał dla młodych czytelników, trylogię indiańską "Złoto Gór Czarnych". Publikował także pod pseudonimami Alfred Bronowski oraz Fred Garland, pod którym wydał książkę "Tomek w tarapatach". Książki z serii "Tomków" były tłumaczone na wiele języków, zostały także wydane w alfabecie Brailleá. Alfred Szklarski był laureatem wielu prestiżowych wyróżnień, otrzymał między innymi nagrodę "Orlego Pióra" oraz Order Uśmiechu, przyznany przez dzieci w 1971 roku.
Życie pisarza
Alfred Szklarski urodził się 21 stycznia 1912 roku w Chicago, jako syn emigranta politycznego, działacza PPS. Do Polski przyjechał w 1926 roku, zamieszkał we Włocławku, skąd pochodzili jego rodzice. Studiował w Warszawie w Akademii Nauk Politycznych na Wydziale Konsularno-Dyplomatycznym. W czasie niemieckiej okupacji publikował powieści dla dorosłych - "Żelazny pazur", "Krwawe diamenty", "Tajemnica grobowca". Od sierpnia 1944 roku walczył w Armii Krajowej, brał udział w Powstaniu Warszawskim jako strzelec ochotnik pod pseudonimem "Szklarz" w II Plutonie Kompanii Lotniczej Batalionu "Piorun", w zgrupowaniu Zaremba-Piorun.
Po wojnie był sądzony za publikacje w proniemieckich pismach i skazany w pokazowym procesie na karę 8 lat więzienia, z czego odbył połowę. Sam Szklarski twierdził, że pisanie dla tych gazet było przykrywką dla jego współpracy z podziemiem i zdobywaniem informacji. W latach 1954-1977 Alfred Szklarski pracował w katowickim wydawnictwie "Śląsk". Zmarł 9 kwietnia 1992 roku w Katowicach.
REKLAMA
IAR, sm
REKLAMA