Warszawa uhonorowała ofiary zbrodni katyńskiej

Kilkaset osób wzięło udział w uroczystości ponownego odsłonięcia upamiętniającego ofiary sowieckiego systemu Kamienia Katyńskiego na placu Zamkowym.

2012-04-13, 21:24

Warszawa uhonorowała ofiary zbrodni katyńskiej

Posłuchaj

Autor pomnika Józef Szaniawski
+
Dodaj do playlisty

Uroczystość odbyła się w Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Święto zostało ustanowione przez Sejm w 2007 roku "w hołdzie ofiarom zbrodni katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku".
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Józef Szaniawski, autor pomnika, przypomniał, że upamiętnia on nie tylko ofiary zbrodni katyńskiej, ale też nazwiska polskich patriotów pozbawionych życia przez władze komunistyczne po wojnie. Szaniawski przypomniał postacie Emila Fieldorfa, Witolda Pileckiego oraz Józefa Kurasia i dodał, że to kilka przykładów spośród tysięcy ofiar "imperium zła".
W 1998 roku z inicjatywy Komitetu Katyńskiego ustawiono Kamień Katyński u zbiegu ulic Senatorskiej i Podwale. Teraz przeniesiono go na plac Zamkowy, a Andrzej Melak przewodniczący Komitetu Katyńskiego, podkreślał, że przed 14 latami pomnik miał przypominać o prawdziwym obliczu Rosji, jako o totalitarnym imperium. Andrzej Melak przypomniał, że 14 lat temu MON odmówił asysty wojskowej uroczystości odsłonięcia pomnika.
Na uroczystości byli potomkowie pomordowanych oficerów. Teresa Dangel przyszła na plac Zamkowy, by uczcić pamięć ojca pułkownika Konstantego Druckiego Lubeckiego, zamordowanego w Kijowie. Jej ojciec został prawdopodobnie pochowany w Bykowni.
Podczas uroczystości, przemawiała również prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, której wystąpienie próbowała zakłócić część zebranych. Mimo gwizdów i okrzyków, prezydent Warszawy udało się wygłosić krótkie przemówienie.
Mianem Zbrodni Katyńskiej określa się zamordowanie blisko 22 tysięcy polskich jeńców wojennych wziętych do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu 1939 roku oraz osób cywilnych przetrzymywanych w obozach i więzieniach na Ukrainie i Białorusi. Ofiarą zbrodni padli polscy obywatele, będący elitą narodu, stanowiący jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Jeńców mordowano strzałem w tył głowy.
Zobacz serwis specjalny: KATYŃ>>>
13 kwietnia przypada też rocznica opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.
IAR,kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej