Pakt fiskalny nieważny bez zmiany traktatu?
Pakt nie jest źródłem prawa Unii - zauważają prawnicy. Stąd rodzi się pytanie, czy na jego podstawie może działać Komisja Europejska i Trybunał Sprawiedliwości.
2012-04-19, 07:15
Tuż po podpisaniu przez Polskę paktu fiskalnego biuro analiz prawnych Sejmu zleciło wybitnym znawcom prawa europejskiego jego ocenę. "Dziennik Gazeta Prawna" poznał treść tych ekspertyz. Najważniejsze konkluzje nie są korzystne dla paktu - zauważa gazeta. Piotr Bogdanowicz z Uniwersytetu Warszawskiego uważa między innymi, że postanowienia paktu fiskalnego mogą budzić wątpliwości z punktu widzenia prawa unijnego. Jego zdaniem, niektóre zapisy nakładają obowiązki na instytucje Unii. Tymczasem pakt został zawarty poza ramami prawnymi wspólnoty i nie jest źródłem prawa Unii Europejskiej. Zatem Komisja Europejska, działając na podstawie tej umowy, nie ma np. prawa kontrolować narodowych budżetów. Aby tak się stało, należałoby zmienić unijne traktaty - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
Z kolei Cezary Mik z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego wskazuje, że podważyć można tryb, w którym państwa Unii chcą wprowadzić pakt.
Ale to nie koniec - dodaje gazeta. Według paktu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydaje wyroki w sprawie nakładania kar za nieprzestrzeganie dyscypliny budżetowej. Autorzy opracowań mają wątpliwości co do podstawy prawnej, na której ma orzekać trybunał, skoro pakt nie jest źródłem prawa Unii.
IAR, agkm
REKLAMA
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
REKLAMA