X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Tysiąc kontra Terlikowski. Będzie proces

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2012 16:12
Przeprosin oraz 100 tys. żąda Alicja Tysiąc od publicysty Tomasza Terlikowskiego. Zarzucił jej "moralną obrzydliwość" i porównał do Adolfa Eichmanna.
Tomasz Terlikowski
Tomasz TerlikowskiFoto: Wikipedia/Bartosz Zieliński

Kilka lat temu A.Tysiąc chciała usunąć ciążę. Bała się, że urodzenie dziecka może grozić jej utratą wzroku. Lekarze odmówili  prawa do wykonania legalnej aborcji ze względów zdrowotnych. Po porodzie jej wzrok pogorszył się; przyznano jej pierwszą grupę inwalidzką. Kobieta złożyła skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który przyznał jej 25 tys. euro zadośćuczynienia, zwracając m.in. uwagę na brak w polskim prawie możliwości odwołania się od decyzji lekarzy.

Alicję Tysiąc dotknęły niedawne wypowiedzi Terlikowskiego, który razem z Joanną Najfeld w książce "Agata. Anatomia manipulacji", miał porównywać jej zachowanie do postępowania hitlerowskiego zbrodniarza-ludobójcy Adolfa Eichmanna. Zarzucał jej też "moralną obrzydliwość", potępiając jej zachowanie, oraz to, że występuje do sądu przeciwko osobom ją krytykującym.

We wtorek cywilny pozew o ochronę dóbr osobistych trafił do Sądu Okręgowego w Warszawie. - Nie zgadzamy się na taki język debaty publicznej. To było naruszenie godności powódki. Dlatego w pozwie żąda ona przeprosin w ogólnopolskich dziennikach, 100 tysięcy zł zadośćuczynienia za doznaną krzywdę i wpłaty 30 tys. zł na fundację Feminoteka - powiedział pełnomocnik A. Tysiąc, mec. Marcin Górski.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Według niego pozwany przed opublikowaniem wspomnianych treści nie skontaktował się z Alicją Tysiąc "i nie zainteresował się jej stanowiskiem w tej sprawie, ograniczył się natomiast do werbalnego i publicznego zlinczowania powódki". Miał też nie reagować na propozycje polubownego zażegnania sporu w korespondencji od pełnomocników Tysiąc.
Terlikowski pozwu jeszcze nie zna. Zaprzeczył, że dostał pismo na temat polubownego załatwienia sprawy. Jak powiedział, sformułowanie o "moralnej obrzydliwości" to jego prywatna opinia, a nie twierdzenie o fakcie. Dodał, że ma do tego prawo.  - A co do porównań do Eichmanna, to mam wrażenie, że porównywałem do niego sędziów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, a nie panią Tysiąc - dodał publicysta.
Jego zdaniem, w sprawie nie chodzi o debatę o aborcji, lecz "środowiskom proaborcyjnym chodzi o zamknięcie ust wyrokami sądowymi osobom mającym inne poglądy niż te mainstreamowe".
Dwa lata temu Tysiąc w podobnej sprawie pozwała naczelnego redaktora tygodnika "Gość Niedzielny" ks. Marka Gancarczyka. Proces zakończył się ugodą.

PAP,tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tysiąc kontra "Gość Niedzielny" wraca na wokandę

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2010 06:26
W Katowicach odbędzie się rozprawa odwoławcza w procesie o naruszenie dóbr osobistych wytoczonym przez Alicję Tysiąc redaktorowi naczelnemu "Gościa Niedzielnego" i
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krytykowali aborcję, czy Tysiąc? 5 marca wyrok

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2010 15:29
Sąd odroczył proces o naruszenie dóbr osobistych, wytoczony przez Alicję Tysiąc redaktorowi naczelnemu "Gościa Niedzielnego" i wydawcy tego katolickiego tygodnika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Naruszenie dóbr, czy pomyłka sądu?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2010 06:37
Dziś wyrok w procesie odwoławczym w sprawie Alicja Tysiąc kontra "Gość Niedzielny". Kobieta pozwała tygodnik i księdza Marka Gancarczyka.
rozwiń zwiń