Reforma emerytur w Sejmie

Rządowy projekt ustawy wydłuża wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67 roku życia.W czwartek przewidziano debatę nad reformą.

2012-04-26, 06:30

Reforma emerytur w Sejmie

Posłuchaj

Relacja Małgorzaty Naukowicz (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Sejm zajmie się nie tylko propozycjami podniesienia wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67 lat, ale też zmianami w emeryturach mundurowych.

W myśl projektu, od 2013 roku wiek przechodzenia na emeryturę ma być stopniowo zrównywany i podwyższany, tak by osiągnąć 67 lat. Jeśli chodzi o kobiety, stanie się to w 2040 roku, w wypadku mężczyzn - 20 lat wcześniej. Będzie też możliwość przejścia na emeryturę częściową. Kobiety będą mogły to zrobić po ukończeniu 62 lat i przepracowaniu 35, a mężczyźni - po ukończeniu 65 lat i przepracowaniu 40.

Sejmowa dyskusja na ten temat ma rozpocząć się około godziny 13. W porządku obrad jest też rządowy projekt zmian w systemie emerytalnym mundurowych. Zachowano dotychczasową zasadę, że funkcjonariusze i żołnierze zawodowi będą nabywać prawo do emerytury z budżetu państwa w ramach odrębnego systemu. Zmieniono długość stażu służby i wiek przejścia na emeryturę. Nowy system obejmie osoby, które wstąpią do służby po wejściu w życie nowych przepisów, czyli na początku 2013 roku. Na emeryturę będzie można przejść w wieku 55 lat i po przepracowaniu 25. Zgodnie z projektem nowelizacji, emerytura będzie wynosić 60 procent  podstawy jej wymiaru po 25 latach służby i ma wzrastać o 3 procent za każdy kolejny rok służby. Maksymalny wymiar emerytury nie będzie mógł przekroczyć 75 procent podstawy. Podstawę wymiaru emerytury mundurowej ma stanowić średnie uposażenie z 10 wybranych lat służby.

IAR/agkm

REKLAMA

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej