Mówi Radio Wolna Europa - Głos Wolnej Polski
W latach komunizmu Rozgłośnia Polska RWE była najczęściej słuchaną w Polsce stacją. Po raz pierwszy rozbrzmiała w eterze 3 maja 1952 roku.
2012-05-03, 01:00
Posłuchaj
W Europie trwał zimnowojenny podział na dwa bloki. W 1953 umarł Stalin, w Polsce uwięziono Prymasa Wyszyńskiego, na Zachód zbiegł Józef Światło - podpułkownik bezpieki. Jego rewelacje na falach RWE wstrząsnęły aparatem władzy. Wolna Europa zaangażowała się w obronę Polaków w ZSRR. Tajny referat Chruszczowa na XX zjeździe sowieckiej kompartii w 1956 wywołał polityczną "odwilż", a wypadki w Poznaniu i Październik ‘56 spowodowały polityczne przesilenie i objęcie rządów przez Gomułkę.
Prostowanie fałszów
W chwili rozpoczęcia działalności RWE Jan Nowak-Jeziorański, jej legendarny i wieloletni dyrektor, formułował program działania. - Zadaniem Radia jest walka z propagandą i indoktrynacją, prostowanie fałszów, ukazywanie prawdy historycznej, dostarczanie pełnej informacji o tym, co dzieje się w Polsce i na świecie. Mamy podtrzymywać opór moralny i niezależną myśl - mówił na antenie rozgłośni łamiącym się głosem.
Rozgłośnia Polska RWE informowała Polaków o wydarzeniach na świecie, w PRL i w obozie państw komunistycznych. Na antenie swoje poglądy prezentowały najwybitniejsze umysły polskiej emigracji, uciekinierzy z kraju, dysydenci. Z Radiem Wolna Europa współpracowali wybitni artyści, uczeni, pisarze i satyrycy, m.in. Brzeziński, Miłosz, Hemar, Herling-Grudziński, Czapski, Wierzyński, Lechoń, Fedorowicz, Kaczmarski, Tyrmand i wielu innych.
W związku z 60. rocznicą rozpoczęcia nadawania audycji Rozgłośni Polskiej RWE uruchomiliśmy serwis specjalny wolnaeuropa.polskieradio.pl . Zapraszamy do słuchania.
Przygotowaliśmy dla Państwa 20 tysięcy archiwalnych dźwięków, które obrazują sytuację w Polsce i na świecie - od uruchomienia Rozgłośni 3 maja 1952 roku, aż do zakończenia działalności w połowie lat 90. W sumie pół miliona minut nagrań archiwalnych. To dźwiękowy dokument najważniejszych, często dramatycznych wydarzeń w Polsce – stalinizm, ucieczka pułkownika Światło, aresztowanie prymasa Wyszyńskiego, robotniczy bunt 1970, studencka rewolta 1968, masakra robotników na Wybrzeżu 1970, wybór Papieża, Solidarność, stan wojenny - wreszcie obrady Okrągłego Stołu.
REKLAMA
Radio Wolna Europa miało misję — odbudować poczucie wspólnoty i podtrzymać nadzieję w sercach milionów ludzi, którzy po 1949 żyją za żelazną kurtyną, w strachu i w milczeniu. W okresie PRL rozgłośnia była najczęściej słuchanym radiem zagranicznym, systematycznie zagłuszanym przez SB i dyskredytowanym przez władzę. Zagłuszanie radia zakończyło się dopiero 1 stycznia 1988 roku. 30 czerwca 1994 roku Polska Rozgłośnia RWE przestała istnieć.
Program DSH
W związku z 60. rocznicą powstania Rozgłośni Polskiej RWE, Dom Spotkań z Historią (ul. Karowa 20, Warszawa) przygotował specjalny cykl spotkań. Szczegółowy program:
REKLAMA
4.05.12 (pt.), 16:00, DSH
Głos nadziei, reż. Maciej J. Drygas, 2002, 58 min. Wspomnienia byłych słuchaczy Radia Wolna Europa. Bogato ilustrowany dokument o legendarnej instytucji i życiu codziennym w PRL.
5-6.05.12 [powtórki filmów]
5.05. 12 (sob.),
14:00 Opowieść o wolnej Europie, reż. Jolanta Kessler-Chojecka, 1995, 100 min
16:00 Cold Waves, reż. Alexandru Solomon, 2007, 159 min
6.05.12 (niedz.), 16:00, DSH, Cold Waves, reż. Alexandru Solomon, 2007, 159 min
9.05.12 (śr.), 18:00, DSH. „UKF Wolności” – spotkanie.
Radio ma być odbiciem różnorodnych, nawet sprzecznych opinii i ocen, bo różnice poglądów najbardziej przekonywająco demonstrując wolność słowa. Będziemy podtrzymywali tradycje wszystkich głównych nurtów politycznych, ale nie będzie w naszych programach wzajemnych napaści ani ataków personalnych. (Jan Nowak-Jeziorański, www.wolnaeuropa.pl ) Czy założenia programowe Jana Nowaka-Jeziorańskiego są możliwe do zrealizowania w świecie wolnych mediów? Goście: Andrzej Mietkowski (redaktor naczelny portalu polskieradio.pl ), Maciej Wierzyński (RWE, TVN24), Jeremi Sadowski (RWE) oraz Jolanta Hajdasz, autorka książki Szczekaczka. Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa.
sm
REKLAMA