Radio Wolna Europa w świecie nowych mediów
Jan Nowak-Jeziorański mawiał, że "radio ma być odbiciem różnorodnych, nawet sprzecznych opinii i ocen". Czy obecnie media realizują te założenie?
2012-05-08, 17:15
3 maja 1952 polska sekcja Radia Wolna Europa rozpoczęła z Monachium nadawanie stałych audycji w języku polskim. Jej dyrektorem został kurier i emisariusz Komendy Głównej AK i Rządu RP na uchodźstwie Jan Nowak-Jeziorański. - Radio ma być odbiciem różnorodnych, nawet sprzecznych opinii i ocen, bo różnice poglądów najbardziej przekonywująco demonstrują wolność słowa. Będziemy podtrzymywali tradycje wszystkich głównych nurtów politycznych, ale nie będzie w naszych programach wzajemnych napaści ani ataków personalnych - podkreślał dyrektor polskiej sekcji RWE.
Radio Wolna Europa miało jedną misję - odbudować poczucie wspólnoty i podtrzymać nadzieję w sercach milionów ludzi, którzy po 1949 żyją za żelazną kurtyną, w strachu i w milczeniu. W okresie PRL Rozgłośnia była najczęściej słuchanym radiem zagranicznym, systematycznie zagłuszanym przez służbę bezpieczeństwa i dyskredytowanym przez władzę. Zagłuszanie Radia zakończyło się dopiero 1 stycznia 1988 roku. 30 czerwca 1994 roku Polska Rozgłośnia RWE przestała istnieć.
Czy założenia programowe Jana Nowaka-Jeziorańskiego są możliwe do zrealizowania w świecie wolnych mediów? 9 maja o godzinie 18 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie, na te pytanie postarają się odpowiedzieć: Andrzej Mietkowski (RWE, redaktor naczelny portalu polskieradio.pl), Andrzej Wierzyński (RWE, TVN24), Jeremi Sadowski (RWE) oraz Jolanta Hajdasz, autorka książki "Szczekaczka. Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa".
REKLAMA
aj
REKLAMA