Bezpieczeństwo podczas Euro. Kilka ważnych porad
Od Euro 2012 dzielą nas już tylko godziny. Policja apeluje, by podczas zabawy w strefach kibica i na stadionach nie zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
2012-06-07, 08:30
Posłuchaj
>>> Zobacz serwis Polskiego Radia na Euro 2012
Szczególnie należy uważać na kieszonkowców oraz pilnować małych dzieci, które z łatwością mogą zgubić się w tłumie.
Mariusz Sokołowski z Komendy Głównej Policji tradycyjnie przypomina, że do strefy i na stadion nie wejdziemy z ostrymi narzędziami, butelkami, kominiarkami, a nawet ostro zakończoną parasolką. Zakaz obejmuje też duże torby, plecaki, walizki oraz profesjonalny sprzęt fotograficzny i kamery o zmiennej optyce.
- To wszystko trzeba będzie zdeponować w specjalnych punktach przed strefą lub stadionem. Jeśli zatem nie chcemy stać w długich kolejkach, to lepiej tego typu sprzętu nie zabierać ze sobą - przekonuje Mariusz Sokołowski.
REKLAMA
- Za bezpieczeństwo w strefie kibica w pierwszej kolejności odpowiedzialny jest organizator imprezy, czyli urząd miasta, ale wynajętą przez nich ochronę wspierać będą patrole policyjne - dodaje Mariusz Sokołowski. Zaznacza jednak, że nie wszystkich funkcjonariuszy będzie podczas Euro widać.
Więcej funkcjonariuszy
- Na pewno funkcjonariusze będą widoczni w miejscach, gdzie będą mogli pomagać kibicom, czy też na przykład kierować ruchem drogowym, ale niekoniecznie widoczni będą funkcjonariusze chociażby prewencji - wyjaśnił Mariusz Sokołowski.
Przypomina też, że w przypadku interwencji policyjnej podczas ewentualnych zamieszek, każde działanie funkcjonariuszy jest poprzedzone wezwaniem do właściwego zachowania i opuszczenia miejsca zdarzenia przez osoby postronne i przedstawicieli mediów.
- Do takich wezwań należy się bezwzględnie stosować - przestrzega rzecznik Komendanta Głównego.
REKLAMA
Bezpieczeństwa podczas Euro 2012 będzie strzegło prawie trzy tysiące funkcjonariuszy policji.
IAR, mr
REKLAMA