Żuławski vs. Rosati: czy powieść może kogoś obrazić?

Biegły oceni, czy utwór literacki można oceniać w kategorii prawda-fałsz i czy pisarz, tworząc postać literacką, może kogoś obrazić – taką decyzję podjął sędzia w procesie Weronika Rosati vs. Andrzej Żuławski.

2012-06-19, 12:12

Żuławski vs. Rosati: czy powieść może kogoś obrazić?
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Glow Images/East News

O powołanie biegłego literaturoznawcy wnioskował przedstawiciel wydawcy książki Andrzeja Żuławskiego pt. „Nocnik”. Zdaniem drugiej strony zabieg ten ma za zadanie jedynie wydłużyć proces.

Sprawa toczy się na wokandzie od prawie dwóch lat. Weronika Rosati, aktorka telewizyjna, domaga się 200 tysięcy złotych zadośćuczynienia, publicznych przeprosin, oraz wykreślenia z książki fragmentów, które – jej zdaniem – naruszają jej dobra osobiste. Chodzi o postać Esterki, która zdaniem powódki jest właśnie Rosati, która była z Żuławskim w relacji partnerskiej. Autor opisuje w "Nocniku" Esterkę jako początkującą aktorkę w Hollywood - córkę ministra i projektantki. Kobieta jest miejscami ukazana w pornograficznych scenach.

Andrzej Żuławski to reżyser, aktor i scenarzysta, który swoje najsłynniejsze filmy stworzył we Francji w latach 70-tych i 80-tych. Weronika Rosati to aktorka serialowa (ma za sobą m.in. role w „M jak miłość”, czy „Londyńczykach”).

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

REKLAMA

sg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej