"PO dostaje premię za Euro i zabiera Palikotowi"
PO zbiera premię za dobry odbiór Euro 2012 i robi to kosztem Ruchu Palikota - tak wyniki ostatniego sondażu CBOS na temat poparcia dla partii skomentował prof. Kazimierz Kik.
2012-06-22, 21:37
Z sondażu CBOS wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w czerwcu, PO zdobyłaby 32 proc. głosów - o 5 punktów proc. więcej niż w maju. PiS dostałby 20 proc., SLD - 9 proc., a PSL - 6 proc. Do Sejmu nie weszłyby Ruch Palikota i Solidarna Polska.
- W moim przekonaniu Palikot jest odpryskiem PO i jest postrzegany, jako jej cząstka – powiedział wiceszef Komitetu Nauk Politycznych PAN prof. Kazimierz Kik. Dlatego - według niego - gdy "PO będzie zyskiwała, Palikot będzie tracił, jak PO będzie traciła - Palikot będzie zyskiwał". - To są dwa naczynia połączone - dodał. Przy czym zaznaczył, że Palikot nie był w stanie wykorzystać dla swojej popularności atmosfery wokół Euro 2012.
Zdaniem Kika właściwego klucza do Euro 2012 nie znalazł też PiS. -Jarosław Kaczyński źle się wkomponował, źle wyczuł nastroje społeczne - duża część Polaków pokazała, że chce się bawić, że chce spokojnego święta i chce być dumna ze swoich stadionów, z faktu, że po raz pierwszy w historii jesteśmy organizatorem mistrzostw Europy - powiedział Kik.
Tymczasem socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego dr Jarosław Flis uważa, że wynik Ruchu Palikota nie jest dowodem na trwałą zmianę poparcia dla tej partii. Według Flisa jest to sygnał, iż warto się uważnie przyglądać poparciu partii Janusza Palikota. - Ale na pewno nie jest to twardy dowód w żadnej sprawie, bo tutaj potrzeba kilku sondaży z kilku ośrodków - powiedział.
Według niego należy również wziąć pod uwagę metodologię poszczególnych sondażowni, a w sondażach CBOS Ruch Palikota zwykle wypada słabiej niż w badaniach innych ośrodków.
W ocenie Flisa na polskiej scenie politycznej jest miejsce, które RP może zagospodarować, ale - jak podkreślił - ostatnie pół roku nie było dla tej partii "falą wznoszącą".
- Na pewno nie można powiedzieć, że działalność Ruchu Palikota w ciągu minionego pół roku było pasmem sukcesów, było raczej pasmem dość niekonsekwentnego dążenia do sukcesu, a to jednak nie to samo - podkreślił Flis.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
REKLAMA
PAP, ei
REKLAMA