Sudan Południowy obchodzi pierwszą rocznicę istnienia

Przed rokiem ta, zamieszkała głównie przez chrześcijan, część Sudanu oderwała się od reszty jednego z największych wówczas państw Afryki.

2012-07-09, 06:45

Sudan Południowy obchodzi pierwszą rocznicę istnienia
. Foto: Steve Evans/Nicor/ Flickr

Posłuchaj

Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wkrótce potem Sudan Południowy został przyjęty do ONZ, stając się 193. członkiem organizacji.

Po 12 miesiącach od tamtych wydarzeń Sudan Południowy nadal jest jednym z najbiedniejszych państw na świecie. W dodatku tereny graniczne z Sudanem wciąż pozostają przestrzenią walk etnicznych. Główny ich powód to ropa naftowa: po podziale Sudan Południowy posiada większość zasobów, ale to Północ dysponuje rurociągami. Walki, a nawet naloty wojskowych myśliwców wygnały z domów setki ludzi.

Mimo olbrzymiej pomocy międzynarodowej, ocenia się, że 90 % mieszkańców nowego kraju żyje w ubóstwie. Wojciech Wilk z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, który właśnie wrócił z Sudanu Południowego, podkreśla jednak, że sytuacja powoli zmienia się na lepsze. - W Dżubie są już asfaltowe ulice, co, jak na warunki sudańskie, jest niezwykłym osiągnięciem - dodaje Wilk w rozmowie z Polskim Radiem. Sudan Południowy chce w ciągu kilku lat uniezależnić się od Północy i buduje rurociąg by eksportować ropę przez Kenię.

Zobacz naszą galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

REKLAMA

sg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej