68 lat od wyzwolenia Ankony. "To była niezwykła armia"

Polscy żołnierze wyzwolili Ankonę od strachu, głodu i niemieckich okupantów - mówił podczas uroczyści wyzwolenia miasta burmistrz Ankony Fioreno Gamellano.

2012-07-18, 14:44

68 lat od wyzwolenia Ankony. "To była niezwykła armia"
Gen. Władysław Anders. Foto: Wikipedia/Jarekt

Posłuchaj

Witold Banach/IAR
+
Dodaj do playlisty

Mija 68. lat od zdobycia Ankony przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. 18 lipca 1944 lipca 3. Dywizja Strzelców Karpackich z Karpackim Pułkiem Ułanów wkroczyła do Ankony.

Uroczystość odbyła się przy Bramie Świętego Stefana, przez którą 18 lipca 1944 roku wjechali pierwsi polscy żołnierze. Wzięli w nich udział weterani 2. Korpusu Polskiego, parlamentarzyści oraz lokalne władze.

Fioreno Gamellano podkreślał, że polscy żołnierze dowodzeni przez generała Władysława Andersa byli niezwykłą armią. Zaznaczył, że 2. Korpus Polski wykazał się wspaniałą akcją, przejmując te tereny. - Było to niezwykłe wojsko, wywodziło się z sowieckich łagrów. Dowodzeni przez generała Andersa byli szczególnie zmotywowani, bo gnali do przodu ku ojczyźnie - dodał.

Polacy zajęli Ankonę bez jednego wystrzału artyleryjskiego i tym samym ocalili przed zniszczeniami miasto i tamtejszą ludność. Ambasador Polski we Włoszech Wojciech Ponikiewski podkreślał, że brama Świętego Stefana jest symbolem poświęcenia polskich żołnierzy i ich włoskich kolegów.

REKLAMA

W uroczystości wzięli udział zdobywcy Ankony, między innymi podporucznik Jerzy Nowak. Podkreślił, że jest bardzo wzruszony. Wspomniał reakcję Włochów, kiedy polskie wojsko weszło do Ancony. - Cieszyli się, Włosi nas bardzo lubili - dodał.

Zobacz serwis specjalny II WOJNA ŚWIATOWA >>>

Uroczystości zakończyło złożenie wieńców przed pomnikiem Poległych w Ankonie. Zdobycie tego miasta w kontekście militarnym oznaczało przejęcie jednego z kluczowych potów na Adriatyku, co ułatwiało sprzymierzonym wojskom skuteczny atak na Linię Gotów.

(pp)

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej