"Był jednym z przedstawicieli elity teatralnej"

2012-07-21, 14:20

"Był jednym z przedstawicieli elity teatralnej"
Andrzej Łapicki. Foto: Fot.: PAP/Radek Pietruszka

- Mój mentor, mistrz, nauczyciel, kolega... mogę nawet powiedzieć, że przyjaciel - mówi o Andrzeju Łapickim Jan Englert.

Posłuchaj

Dyrektor Teatru Narodowego Jan Englert (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Dyrektor Teatru Narodowego zaznaczył, że Łapicki to w jego życiu szczególna postać. Towarzyszył mu przez wiele lat. - Jego praca przeszła ewolucję i rewolucję, a Andrzej pozostał sobą, ze swoim poczuciem humoru, ze swoją inteligencją - ocenił i dodał. - Był jednym z tych, którzy kształtują rzeczywistość, a nie ją zżerają rzeczywistość. Budują świat wokół siebie, a nie tylko zjadają ten świat, który zastali.
- Chyba zamyka się symbolicznie epoka teatru polskiego. W kolejnych latach odchodzili rok po roku Gustaw Holoubek, Zbigniew Zapasiewicz, teraz Andrzej Łapicki. Odchodzi formacja tych, dla których zawód aktora był czymś więcej, niż tylko wykonywaniem zawodu - był powinnością społeczną - stwierdził Englert. - Wraz z ich odejściem chyba zamyka się pewna epoka - i to bez żadnych ocen, bez klasyfikacji - epoka teatru intelektualnego; aktorstwa inteligenckiego, intelektualnego - podkreślił.
Wybitny aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny, pedagog Andrzej Łapicki zmarł w sobotę w Warszawie. Miał 88 lat. Zagrał ponad 200 ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych. Wyreżyserował ponad 100 przedstawień teatralnych. Stworzył wiele niezapomnianych kreacji - między innymi Ketlinga w "Przygodach pana Michała", Poety w "Weselu" Andrzeja Wajdy i cara Aleksandra w "Lawie" Tadeusza Konwickiego.
Andrzej Łapicki, obok dokonań artystycznych miał na koncie również dokonania pedagogiczne i społeczne. Dwukrotnie był rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej a przez dwie kadencje pełnił funkcję prezesa Związku Artystów Scen Polskich. W stanie wojennym brał udział w bojkocie aktorskim. Od 1989 do 1991 roku był posłem na Sejm z ramienia "Solidarności". Za artystyczną i pedagogiczną działalność uhonorowano go wieloma wyróżnieniami - między innymi Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, PAP, kk

Polecane

Wróć do strony głównej