Skazywali na śmierć bohaterów w imieniu prawa PRL

2012-07-28, 12:05

Skazywali na śmierć bohaterów w imieniu prawa PRL
Danuta Siedzik "Inka".Foto: Kekator/Wikipedia

Publikacja IPN o Wojskowym Sądzie Rejonowym w Gdańsku to pierwsze tak obszerne opracowanie poświęcone działalności instytucji, której funkcjonariusze skazali na śmierć wielu działaczy ówczesnej opozycji, w tym m.in. "Inkę".

Autor publikacji "Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku (1946-1955)", historyk pracujący w gdańskim IPN dr Dariusz Burczyk, zwierzał się, że do podjęcia tego tematu natchnęli go ludzie skazani przez ten sąd lub ich rodziny, odwiedzający gdański IPN w poszukiwaniu różnych informacji, dotyczących m.in. miejsca pochówku skazanych na śmierć.

Książka opisuje strukturę i obsadę personalną działającego w latach 1946-1955 WSR w Gdańsku. Znalazła się w niej obszerna analiza orzecznictwa sądu wraz z omówieniem wpływu, jaki na politykę karną realizowaną przez jego kierownictwo miała partia komunistyczna czy miejscowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego.

Jak można dowiedzieć się z publikacji, WSR w Gdańsku w czasie swojej działalności (w 1955 roku sądy te rozformowano) wydał prawie 4 tysiące wyroków skazujących. Wobec 65 osób orzeczono wyrok śmierci, z czego 42 osoby były sądzone za przestępstwa polityczne, a pozostałe - za czyny o charakterze kryminalnym. 33 wyroki śmierci zostały wykonane.

Wśród skazanych na śmierć przez gdański WSR było m.in. 5 członków oddziału Stanisława Kulika "Tarzana", 3 członków organizacji "Semper Fidelis Victoria", 4 członków organizacji Ośrodek Mobilizacyjny Wileńskiego Okręgu AK i 8 Polskiej Organizacji Podziemnej "Wolność", działającej w latach 1950-1951 na terenie województwa gdańskiego.

Wśród osób, na których wykonano wyrok, była tylko jedna kobieta - Danuta Siedzik, ps. Inka. Sądzono ją za działalność w V Wileńskiej Brygadzie AK. Wyrok na niespełna 18-letniej dziewczynie wykonano w sierpniu 1946 roku.

Galeria: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

(pp)

Polecane

Wróć do strony głównej