Wojciech Kossak, malarz koni, ułanów i powstań

Był autorem około dwóch tysięcy obrazów o tematyce rodzajowej i batalistycznej, współtwórcą "Panoramy Racławickiej". 70 lat temu, 29 lipca 1942 roku, zmarł Wojciech Kossak.

2012-07-29, 13:20

Wojciech Kossak, malarz koni, ułanów i powstań

Wojciech Kossak był przedstawicielem nurtu malarstwa historycznego i batalistycznego. Do jego najważniejszych dzieł należą: "Olszynka Grochowska", "Śmierć Sowińskiego", "Palenie sztandarów", "Ułańskie zaloty", "Bitwa pod Kircholmem". "Panoramę Racławicką" namalował wspólnie między innymi z Janem Styką, a "Przejście przez Berezynę" z Julianem Fałatem.

Twórczość Wojciecha Kossaka cieszyła się wielką popularnością. Artysta realizował dynamiczne dzieła, znakomicie potrafił uchwycić ruch, dbając o realia historyczne, kostiumowe i wojskowe.

Wojciech
Wojciech Kossak podczas prac nad Panoramą Racławicką; Wikipedia/CC/Ilustracja z książki: Kazimierz Olszański: Wojciech Kossak, Ossolineum 1982

Wojciech Kossak był synem oraz uczniem malarza Juliusza Kossaka, i podobnie jak on, po mistrzowsku malował konie, które pojawiają się na większości jego płócien. Tworzył także sceny rodzajowe i portrety. Zmarł 29 lipca 1942 roku. Pozostawił w fazie szkiców prace nad swoją czwartą panoramą, zatytułowaną "Somosierra".
Tematykę dzieł czerpał najczęściej z historii polskich walk narodowowyzwoleńczych, powstania kościuszkowskiego, wojen napoleońskich i powstania listopadowego. Odniósł sukces już na początku kariery. Był wziętym malarzem, miał dużą liczbą zamówień. To spowodowało powielanie replik, powierzchowność i manierę, a w konsekwencji osłabienie rozwoju artystycznego malarza.

REKLAMA

Kossak odebrał staranne wykształcenie – studiował w Krakowie, Monachium i Paryżu. Podczas pobytu w Berlinie w latach 1895-1902 pracował dla cesarza Wilhelma II. W 1916 roku został profesorem w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie.

W latach 1913-1916 Wojciech Kossak był prezesem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Funkcję tę przyjął ponownie na początku drugiej wojny światowej, licząc na wynegocjowanie z niemieckim okupantem, ochrony dóbr kultury polskiej.

IAR/agkm

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej