Panów problemy z seksem. "Uciekają w pracę"
37 procent mężczyzn "ucieka w pracę" w reakcji na swoje problemy łóżkowe – wynika z najnowszych badań On Board PR.
2012-07-31, 12:15
- Najczęściej podejmowaną strategią jest ucieczka w pracę. Panowie mogą tłumaczyć się troską o standard rodziny i uzyskanie wyższego statusu społecznego. Przecież to także korzyść dla partnerki! Co ciekawe, mężczyźni mogą ciągnąć takie historie przez bardzo długi czas. Kobieta nie wie o ewentualnych zaburzeniach, a tym samym nie może udzielić partnerowi żadnego wsparcia – opowiada profesor Zbigniew Lew-Starowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Seuksologicznego.
Drugim najczęstszym sposobem panów jest zrzucanie winy na przemęczenie. Taki sposób zadeklarowało 32 procent mężczyzn.
Co ciekawe, problemy w łóżku z winy panów nie tylko u nich budzą spadek poczucia wartości. 90 procent mężczyzn, którzy mają zaburzenia seksualne odczuło takie zjawisko. Kobiety, których partnerzy mają problemy z seksem, często czują się – jak wynika z badania – mniej atrakcyjne, bądź podejrzewają partnera o zdradę. 30 procent pomyślałoby – gdyby ich partner miał kłopoty łóżkowe – że nie wzbudzają jego pożądania, 14 procent uznałoby same siebie za nieatrakcyjne, a 13 procent podejrzewałoby partnera o zdradę.
Seksuologów nie dziwi taka reakcja kobiet. Z jednej strony wskazują na zbyt wygórowane oczekiwania społeczne: "nie bez znaczenia może być też silny przekaz medialny promujący wśród kobiet nierealne standardy fizycznego piękna” – mówi doktor Aleksandra Borkowska. Dodatkowo, jak mówi profesor Lew-Starowicz, kobiety "od okresu dojrzewania doświadczają pożądania. Dzięki temu czują się atrakcyjne”. - Jednak kiedy mężczyzna unika zbliżenia lub widoczny jest brak reakcji fizycznej, jego partnerka myśli, że nie wzbudza pożądania i obwinia siebie za tę sytuację. Dlatego poczucie własnej wartości spada nie tylko u mężczyzny doświadczającego zaburzeń seksualnych, ale także u jego partnerki – wyjaśnił.
REKLAMA
W badaniu, przeprowadzonym przez Internet na grupie 1500 mężczyzn w wieku 16-65 lat, wykazano zaburzenia seksualne u 37% z nich. Zalicza się tu zaburzenia erekcji, na które cierpią aż 2,6 mln polskich mężczyzn, a także przedwczesne wytryski, czy osłabiony popęd seksualny. Autorem badań pod patronatem Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego jest On Board PR.
ZOBACZ NASZĄ GALERIĘ - DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
sg
REKLAMA