X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ostatnie pożegnanie bohatera z Westerplatte

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2012 09:59
W kościele parafialnym w Brzezinach pod Kielcami odbędą się od godz. 14.00 uroczystości pogrzebowe zmarłego w niedzielę majora Ignacego Skowrona, ostatniego z żołnierzy broniących we wrześniu 1939 roku Westerplatte.
Audio
mjr Ignacy Skowron
mjr Ignacy SkowronFoto: www.westerplatte.org

Po nabożeństwie żałobnym major zostanie pochowany na miejscowym cmentarzu. Na Westerplatte Ignacy Skowron przyjechał z Kielc wraz z innymi żołnierzami IV Pułku Piechoty Legionów w marcu 1939 roku.

W godzinie wybuchu wojny pełnił służbę wartowniczą i - jak mówił w wywiadzie dla Radia Kielce - pamiętał pierwsze strzały oddane z pancernika Schleswik-Holstein.

25 sierpnia 1939 roku przybył do Gdańska z rzekomo kurtuazyjną wizytą niemiecki pancernik szkolny Schleswig - Holstein. W rzeczywistości był to dobrze uzbrojony okręt, przygotowany do ataku na Westerplatte.

Zobacz serwis specjalny portalu polskieradio.pl: II WOJNA ŚWIATOWA >>>

- Mało co się jadło, a spać to wcale. Trzeba było czuwać - wspominał major. Przekonywał, że nikt nie myślał o kapitulacji i nikt nie wierzył w to, że wyjdzie żywy z boju. Ale major wyszedł i trafił do obozu jenieckiego. Przez kilka godzin był przetrzymywany z obrońcami Poczty Polskiej. Z obozu wypuszczono go ze względu na zły stan zdrowia. Zatrudnił się na kolei i tam już pracował do emerytury.

W czasach PRL Ignacy Skowron nie chwalił się swoją wojenną przeszłością. Awanse i odznaczenia przyszły dopiero po 1989 roku. Był kawalerem Orderu Virtuti Militari i Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski. Jako jedyny Westerplatczyk uczestniczył w obchodach 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

(pp)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Siedem dni na Westerplatte

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2011 06:00
7 września 1939 roku, po siedmiu dniach bohaterskiej walki skapitulowała załoga Westerplatte.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Westerplatte. "I przyszło zginąć latem"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2011 08:00
Westerplatte na kartach historii najpierw zapisało się jako kurort. Salwy z niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein zmieniły to miejsce na zawsze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł ostatni westerplatczyk mjr Ignacy Skowron

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2012 20:31
W Kielcach zmarł major Ignacy Skowron, ostatni z żyjących żołnierzy broniących we wrześniu 1939 roku wojskowej składnicy tranzytowej na Westerplatte. Miał 97 lat.
rozwiń zwiń