Warszawa będzie mówić, pisać i śpiewać w jidysz

Prawie 200 imprez kulturalnych, m.in. koncertów, spektakli, spotkań, warsztatów, wystaw i pokazów filmowych, zaplanowano w ramach IX Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera".

2012-08-22, 16:33

Warszawa będzie mówić, pisać i śpiewać w jidysz
Spektakt "Odessa".Foto: Andrzej Wenzel/materiał prasowy

Posłuchaj

Gołda Tencer szefowa organizującej festiwal Fundacji Shalom/IAR
+
Dodaj do playlisty

Rozpoczyna się on w sobotę w stolicy i potrwa do 2 września.

Gołda Tencer, dyrektor generalna Fundacji Szalom współorganizującej festiwal, przekonywała, że jedna trzecia Warszawy przed wojną mówiła w języku jidysz.

- Tego dziś nie ma. Zginął naród, sześć milionów Żydów, ale nie kultura żydowska. Raz w roku Warszawa znów mówi, pisze i śpiewa w tym języku, a zainteresowanie festiwalem jest ogromne, przyjeżdżają na niego ludzie z całej Polski i ze świata - powiedziała .

Podczas tegorocznej edycji zaplanowano wiele różnorodnych wydarzeń. Jedną z gwiazd festiwalu będzie Kayah, która 31 sierpnia na placu Grzybowskim wystąpi na koncercie plenerowym wraz z Transoriental Orchestra, zespołem powstałym specjalnie na tę okazję. Stworzą go znani muzycy pochodzenia polskiego, ukraińskiego i irańskiego. Wykonają piosenki inspirowane tradycyjną muzyką oraz pieśniami żydowskimi z różnych regionów Europy oraz Bliskiego Wschodu.

REKLAMA

Poeta, prozaik i dramaturg Remigiusz Grzela będzie jednym z prowadzących Żydowski salon literacki, w ramach którego odbędą się spotkania z pisarkami: Anitą Janowską, Magdaleną Tulli i Anną Bolecką.

25 i 26 sierpnia festiwal zagości na Pradze w klubie La Playa. W sobotę, w ramach projektu "La Playa: Warszawa - Tel Awiw", odbędą się m.in. warsztaty tańca żydowskiego. Natomiast w niedzielę kucharz Jan Kuroń przygotuje specjalny pokaz "Kuchnia współczesnego Izraela".

1 września na Małej Scenie Teatru Żydowskiego zostanie wystawiona sztuka "Koszałki Opałki" w reż. Pawła Paszty. Powstała ona na podstawie felietonów młodego Janusza Korczaka, pisanych pod pseudonimem Hen do satyrycznego magazynu "Kolce" na przełomie XIX i XX w.

Wśród gości festiwalu znajdzie się wielu znanych artystów i twórców kultury żydowskiej. Jedną z gwiazd będzie wokalista Joshua Nelson, łączący hebrajską duchowość z soulowym brzmieniami. Z kolei 1 i 2 września na pl. Grzybowskim wystąpi znany nowojorski kompozytor i trębacz Frank London z zespołem Klezmatics.
Wydarzeniem będzie też inaugurujący festiwal występ trzech wybitnych kantorów z Jerozolimy - Alberto Mizrahiego, Benziona Millera i Yaakova Lemmera - z towarzyszeniem jerozolimskiego Chóru Sifthey Noham, który odbędzie się 26 sierpnia w Synagodze im. Nożyków.

REKLAMA

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej