Na choroby reumatyczne zapadają coraz młodsi Polacy
Kilkuset specjalistów z Polski, Austrii, Czech, Słowacja, Słowenii i Węgier bierze udział w rozpoczętym w sobotę w Krakowie IX Środkowoeuropejskim Kongresie Reumatologicznym.
2012-09-01, 11:30
Posłuchaj
Spotkanie będzie okazją do omówienia wyników najnowszych badań naukowych i uzgodnienia optymalnej strategii zapobiegania i leczenia chorób reumatycznych. - Nasze obrady będą ważne nie tylko dla lekarzy, ale i stowarzyszeń zrzeszających pacjentów - mówi doktor Jolanta Bucka, wiceprzewodnicząca Komitetu organizacyjnego. Dzięki temu chorzy bardzo szybko mogą korzystać z omawianych przez nas doświadczeń.
Wysokie koszty nowoczesnego leczenia
Polskie osiągnięcia w dziedzinie leczenia chorób reumatologicznych są znane w świecie. - Wprowadziliśmy leczenie biologiczne w takich schorzeniach jak reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów. To są leki związane z zastosowaniem przeciwciał, przeciwko cząsteczkom biorącym udział w procesie zapalnym. Są to leki bardzo drogie, są to terapie dostępne dla pacjentów w ramach programów terapeutycznych NFZ - wyjaśnia dr Bucka. Niestety, znaczny procent chorych z powodu braku środków nie korzysta z tych nowoczesnych terapii. Choroby o podłożu reumatologicznych dotykają coraz częściej ludzi młodych.
IX Środkowoeuropejski Kongres Reumatologiczny potrwa do poniedziałku. Jednym z jego gości będzie Lech Wałęsa, który wygłosi odczyt o potrzebach zdrowotnych ludzi pracy.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
IAR, gs
REKLAMA