Dlaczego jesteśmy egoistami?
Naukowcy znaleźli odpowiedź - przynajmniej częściową - na pytanie, dlaczego ludzie czasami są samolubni, a czasami współpracują z innymi.
2012-09-20, 08:10
Posłuchaj
Opublikowane w tygodniku Nature badania dowodzą, że często decyduje o tym szybkość podejmowanej decyzji.
Zarówno egoizm jak i kooperacja są naturalnymi cechami człowieka. Badacze z USA i Wielkiej Brytanii próbowali ustalić, kiedy się one uaktywniają i przeprowadzili dziesięć gier z udziałem ochotników.
- Była tak zwana gra o dobro publiczne. Każdy z czterech graczy dostaje pieniądze i sam decyduje ile dać grupie, a ile zachować dla siebie. Pieniądze oddawane grupie są podwajane i dzielone po równo między graczy. Tworzy się napięcie - ile oddać, a ile zachować dla siebie - mówi współautor badań David Rand z Uniwersytetu Harvarda. Okazało się, że gdy człowiek podejmuje decyzję natychmiast - jest skłonny do współpracy. A jeśli ma czas na przemyślenie decyzji, wtedy staje się większym samolubem.
Naukowcy sugerują, że kooperacja to nasza reakcja odruchowa, a egoizm zrodził się wraz z rozwojem kultury. Inna rzecz, że ludzie po prostu różnią się między sobą - jedni są zawsze bardziej samolubni, inni chętniej dzielą się z innymi.
REKLAMA
Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, to
REKLAMA