Dzieła Schulza na tle sztuki międzywojennej
Największy zbiór prac plastycznych Brunona Schulza można już oglądać w warszawskim Muzeum Literatury. Swój udział w powstaniu ekspozycji miał Teatr Polskiego Radia.
2012-09-21, 11:10
Posłuchaj
Łukasz Kossowski, który odpowiada za koncepcję i scenariusz wystawy, opowiada o wystawie "Bruno Schulz. Rzeczywistość przesunięta”
Dodaj do playlisty
Na ekspozycji pod tytułem "Rzeczywistość przesunięta" obok grafik samego Schulza można zobaczyć prace Wojciecha Weissa czy Jankiela Adlera. Łukasz Kossowski, który odpowiada za koncepcję i scenariusz wystawy podkreślił, że do tej pory nikt nie pokazał tak wielu prac Brunona Schulza i nie skonfrontował ich z innymi artystami.
- Wystawa w Muzeum Literatury jest pierwszą tak wielką ekspozycją dzieł Schulza. Rocznice związane z artystą z Drohobycza, które przypadają w tym roku, były doskonałą okazją do pokazania jego dzieł - stwierdził Kossowski.
Z informacji zgromadzonych na ekspozycji - zauważa Joanna Pogorzelska z Muzeum Literatury - mogą skorzystać także uczniowie, na których czekają specjalne lekcje. Zajęcia skierowane są przede wszystkim do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Przygotowano je w taki sposób, by mogły pomóc uczniom w przygotowaniach do ustnej matury.
- Czytanie ze zrozumieniem i tworzenie własnego tekstu w oparciu o prozę artysty z Drohobycza. Przygotowano 10 tematów, m.in. "Artysta na kozetce", "Schulz, Gombrowicz, Witkacy - tercet mistrzów przekory" i tego typu zagadnienia, które mogą się przydać do matury ustnej - wyjaśniła Pogorzelska.
Wystawa łączy się z pokazami filmów, a poszczególnym częściom ekspozycji towarzyszą efekty dźwiękowe przygotowane przez Teatr Polskiego Radia.
Wystawę przygotowano w związku dwiema okrągłymi rocznicami związanymi z Brunonem Schulzem. Artysta urodził się równo 120 lat temu; umarł 70 lat temu.
Polskie Radio jest medialnym patronem wystawy poświęconej Brunonowi Schulzowi w Muzeum Literatury.
mr