Średniowieczny skarb. Pług wydobył srebrne placki
Pochodzą najprawdopodobniej z wczesnego średniowiecza. Mogły być materiałem na biżuterię lub monety.
2012-10-31, 20:15
Placki srebra to bezkształtne przedmioty, które znajdowane są w skarbach wczesnośredniowiecznych z terenu Polski i Połabia. Były formą przechowywania srebra. Prawdopodobnie odlewano je, wylewając roztopione srebro na piasek.
Te znaleziono na polu w Kaliszu-Dobrzecu. Naukowcy dowiedzieli się o nim dzięki informacji mieszkańca pobliskiego osiedla, który na polu znalazł trzy bryłki metalu.
- Okazało się, że mogła tam być osada wczesnośredniowieczna, bo są tam skorupy z tego czasu. Okazuje się, że w pobliżu są też stanowiska z epoki pradziejowej, w których mogą znajdować się pozostałości kultury łużyckiej i kultury przeworskiej. Generalnie jest to teren ciekawy i wymagający dalszych badań, na razie powierzchniowych - powiedział dr Adam Kędzierski z Kaliskiego Stanowiska Archeologicznego Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.
REKLAMA
W porozumieniu z kaliską Delegaturą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków badacze zaczęli - przy pomocy detektorów metali - szukać miejsca, z którego pochodziło srebro. Znaleźli wypełniony nim gliniany garnek, o który prawdopodobnie właściciel pola zahaczył pługiem.
- Nasza orka jest dosyć głęboka, więc po prostu góra garnka została zahaczona i zniszczona. Część placków wraz z ziemią wydostała się na powierzchnię, a resztę znaleźliśmy w garnku - wyjaśnił Kędzierski.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
W garnku znaleziono też fragmenty dwóch monet. Jedną z nich badacze zidentyfikowali jako denar krzyżowy. Wnioskując z tego, że monety te były w obiegu na przełomie XI i XII w. archeolodzy uznali, iż właśnie z tego okresu pochodzi skarb.
REKLAMA
PAP, tj
REKLAMA