Groby pradziadków Angeli Merkel pod opieką Elbląga
Samorząd polskiego miasta zajmuje się miejscem pochówku przodków niemieckiej kanclerz.
2012-11-01, 11:55
Opieką zostały też otoczone inne zachowane groby niemieckich mieszkańców miasta. Cmentarz ewangelicki i mennonicki to jedyne nekropolie w Elblągu, które zachowały się z czasów przedwojennych. Są wpisane do rejestru zabytków.
Przed 1939 rokiem było w mieście 7 dużych cmentarzy: katolickie, protestanckie i jeden żydowski. Część zniszczyła wojna, inne zlikwidowano jako niepotrzebną pozostałość po dawnych mieszkańcach miasta. Zniszczono też stojące w pobliżu kościoły.
Zobacz naszą galerię z Wszystkich Świętych >>>
Do dziś podczas prac ziemnych w centrum Elbląga znajduje się szczątki ludzi i trumien. Kilka lat temu na miejscu zniszczonych cmentarzy założono lapidaria. Kamienne tablice przypominają nazwy nekropolii i wyznanie pochowanych tam osób. Kwiaty oraz znicze stawiane są tam nie tylko od święta. Lapidaria chętnie odwiedzają przybywający do Elbląga Niemcy. Ciekawostką są też płyty nagrobne i epitafia niemieckich oraz angielskich rodów z XVI, XVII i XVIII wieku, częściowo zachowane w Galerii EL.
REKLAMA
W tym roku po raz pierwszy elbląskie muzeum pokazało unikatową kolekcję trumiennych kartuszy, świadczących o historii elbląskich rodów oraz kulturze bogatego niegdyś miasta. Kartusze to mosiężne blachy, czasem złocone lub srebrzone - element bogatej oprawy pogrzebów zamożnych mieszczan.
REKLAMA