Nadzór bankowy w Unii. Wywalczymy swoje prawa?

Równe prawa dla wszystkich krajów w europejskim nadzorze bankowym - to jeden z głównych tematów spotkania unijnych ministrów finansów w Brukseli.

2012-12-04, 10:23

Nadzór bankowy w Unii. Wywalczymy swoje prawa?

Posłuchaj

Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Zależy na tym między innymi Polsce, która odrzuciła wcześniejsze propozycje w tej sprawie. Do rozstrzygnięcia jest też spór francusko-niemiecki. Wspólny nadzór bankowy dla strefy euro, jest także otwarty dla państw spoza niej, choć nie gwarantuje pełnego uczestnictwa przy podejmowaniu decyzji. - Ważne jest, by kraje, które zdecydują się na przystąpienie do nadzoru, miały te same prawa, bo to zapewniłoby jedność dwudziestki siódemki w Unii - powiedziała przed spotkaniem duńska minister gospodarki Margrethe Vestager.

W poniedziałek Cypryjczycy, którzy kierują pracami Wspólnoty informowali, że jest na to szansa. - Jeszcze żadnej oferty nie ma - komentuje tymczasem minister finansów Jacek Rostowski.

Spór Berlina i Paryża

Druga kwestia do rozstrzygnięcia to odpowiedź na pytanie, które banki powinny być objęte wspólnym nadzorem. - Francja uważa, że należy włączyć do niego wszystkie banki strefy euro - powiedział francuski minister finansów Pierre Moscovici. Niemcy tymczasem są zdania, by nadzorem objęte były tylko te najważniejsze, strategiczne.

Jeszcze w poniedziałek dyplomaci w Brukseli informowali, że są szanse na porozumienie, ale teraz ministrowie wypowiadali się ostrożnie o możliwym kompromisie.

REKLAMA

Wspólny nadzór bankowy to pierwszy krok na drodze do utworzenia unii bankowej, która będzie głównym tematem szczytu w przyszłym tygodniu.

IAR/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej