Hołd dla tych, co ryzykowali życie dla innych
W środę po raz pierwszy obchodziliśmy Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych, ustanowiony decyzją Parlamentu Europejskiego 10 maja 2012 roku.
2013-03-06, 19:20
Posłuchaj
Inicjatorem ustanowienia Europejskiego Dnia Pamięci jest działająca we Włoszech Fundacja Światowy Las (GARIWO). Święto dotyczy osób, które broniły ludzkiej godności w okresie: totalitaryzmu nazistowskiego i komunistycznego oraz w sytuacji popełniania ludobójstw, masowych mordów i zbrodni przeciwko ludzkości w XX wieku.
Prezes Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Polsce Anna Stupnicka-Bando, która wraz z rodzicami uratowała trzech Żydów podkreśla, że to święto jest niezwykle potrzebne. Jak mówi, będzie ono przypominało o ludziach, którzy narażali swoje życie działając w obronie drugiego człowieka.
W Polsce został powołany Komitet Honorowy Obchodów Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych na czele, którego stanął Tadeusz Mazowiecki. Były premier po zakończeniu posiedzenia podkreślał, że Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych to niezwykle ważna inicjatywa, która pozwoli upamiętnić czyny ludzi, którzy dokonali nadzwyczajnego aktu sprawiedliwości, ratując życie innym. Tadeusz Mazowiecki dodał też, że pojawiła się idea stworzenia Ogrodu Sprawiedliwych w Warszawie.
Pojęcie "Sprawiedliwy”, użyte zostało po raz pierwszy w Memoriale Yad Vashem, z biegiem lat nabrało uniwersalnej wartości. W ostatnich latach powstały - lub są w budowie - Ogrody Sprawiedliwych między innymi w Armenii, Bośni, Rwandzie, Włoszech i Francji. Ustanowienie tego święta w Polsce ma być zachętą do tworzenia Ogrodów Sprawiedliwych również w naszym kraju.
REKLAMA
Polskie Radio objęło patronatem to święto.
mch
REKLAMA