X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Zmarł publicysta i działacz polonijny Lech Paszkowski

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 09:07
Lech Paszkowski był znawcą historii Polonii australijskiej. Zmarł w środę w Melbourne. Miał 94 lata.
Lech Paszkowski
Lech PaszkowskiFoto: Tadeusz Dobrostanski/Wikimedia Commons/CC

Lech Paszkowski urodził się w 1919 roku w Warszawie. Brał udział w kampanii wrześniowej, w 1939 roku dostał się do niemieckiej niewoli i trafił na przymusowe roboty rolne w Meklemburgii. Po 1945 roku nie zdecydował się wrócić do Polski. Przez prawie trzy lata przebywał w obozach przejściowych w Niemczech. Dzięki pomocy rodziny z Australii w 1948 roku wyjechał do tego kraju. W Australii mieszkał aż do śmierci. W 1983 roku odwiedził Polskę.
Równolegle do pracy zawodowej poświęcił się badaniom nad historią australijskiej Polonii i szukaniem śladów polskich w Australii - tematem, który wcześniej nie był opracowywany. Jednocześnie, do emerytury w 1984 roku pracował w laboratorium elektrotechnicznym rady miejskiej w Melbourne, a badania historyczne nigdy nie stały się jego zasadniczą działalnością.
Pierwsza książka, będąca owocem pracy badawczej - "Polacy w Australii i Oceanii 1790-1940", ukazała się w 1962 roku. Jej drugie rozszerzone wydanie, tylko w języku angielskim, ukazało się w 1987 roku. Paszkowski jest także autorem pracy o geografie i podróżniku Pawle Edmundzie Strzeleckim - "Sir Paul Edmund Strzelecki: Reflections of his life", która nie została przetłumaczona na język polski. Po polsku w ostatnich latach ukazały się w trzech tomach wspomnienia Lecha Paszkowskiego pod wspólnym tytułem "Na falach życia".
Opublikował ok. 400 artykułów, głównie poświęconych mieszkającym w Australii Polakom, przede wszystkim w prasie polonijnej. Współpracował m.in. z wychodzącym w brazylijskiej Kurytybie czasopismem "Lud", wychodzącym w Perth "Echem", ukazującymi się w Melbourne "Tygodnikiem Katolickim" i "Tygodnikiem Polskim", a także tygodnikiem "Wiadomości", wydawanym w Londynie, oraz paryską "Kulturą". Jest również autorem artykułów biograficznych o australijskich Polakach.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

PAP, kk

''

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie żyje wybitny reżyser i aktor Jerzy Nowak

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 18:01
Wystąpił m.in. w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy, "Amatorze" Krzysztofa Kieślowskiego i "Liście Schindlera" Stevena Spielberga. Miał 89 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł historyk profesor Andrzej Garlicki

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2013 16:55
Historyk, autor biografii Józefa Piłsudskiego, dziekan wydziału historii Uniwersytetu Warszawskiego, publicysta tygodnika "Polityka" miał 77 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wacław Nycz nie żyje. Pilot zginął w wypadku samochodowym

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 22:41
Wacław Nycz był znanym podkarpackim pilotem, wielokrotnym medalistą. Miał 58 lat.
rozwiń zwiń