X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Nie żyje Maria Okońska, założycielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 15:43
Maria Okońska była jedynym świadkiem składania przez kardynała Stefana Wyszyńskiego w odosobnieniu Jasnogórskich Ślubów Narodu. Zmarła w Częstochowie, miała 93 lata.
Maria Okońska
Maria OkońskaFoto: kadr z materiału wideo ze strony centrumjp2.pl

Uroczystości pogrzebowe Marii Okońskiej odbędą się w sobotę, 11 maja, w Warszawie. Msza Święta zostanie odprawiona w Archikatedrze św. Jana o godz.13.
Maria Okońska urodziła się 16 grudnia 1920 roku w Warszawie. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim i psychologię na Uniwersytecie Ziem Zachodnich. Była uczestniczką Powstania Warszawskiego o pseudonimie "Emmanuela".
Od 1942 roku współpracowała z kard. Stefanem Wyszyńskim. W czasie wojny wraz z siedmioma koleżankami założyła Stowarzyszenie Żeńskiej Młodzieży Katolickiej, popularnie nazwane potem "ósemkami". Ich programem duchowym było osiem błogosławieństw, za patronkę wybrały Maryję, Królową Polski.
W 1948 roku Okońska została aresztowana przez UB za działalność duszpasterską i organizowanie obozów wakacyjnych dla dziewcząt z całej Polski. Wyszła na wolność po ponad czterech miesiącach więzienia, dzięki interwencji biskupa lubelskiego Stefana Wyszyńskiego.
W sierpniu 1952 roku złożyła - razem z Marią Wantowską i Janiną Michalską - śluby wieczyste w nowo powstałym Instytucie świeckim. Cała trójka kobiet odwiedzała później uwięzionego prymasa w Komańczy, ostatnim miejscu jego odosobnienia. Okońska zachęcała kardynała do napisania Jasnogórskich Ślubów Narodu, a gdy tekst był gotowy, w tajemnicy przed komunistycznymi władzami organizowała uroczystości złożenia ślubów przez naród. Gdy 26 sierpnia 1956 roku ok. miliona wiernych ślubowało na Jasnej Górze, uwięziony prymas składał śluby razem z Okońską w Komańczy.
Zobacz serwis specjalny: PRYMAS TYSIĄCLECIA>>>
W latach 70. Maria Okońska zamieszkała w zorganizowanym przez nią Ośrodku Jasnogórskiej Matki Kościoła w Choszczówce, dokąd często przyjeżdżał Prymas Tysiąclecia. Prowadził tam m.in. ważne rozmowy dotyczące stosunków Kościół - państwo. 2 października 1978 roku w Choszczówce odbyło się posiedzenie Rady Głównej Episkopatu Polski - ostatnie z udziałem kardynała Karola Wojtyły. Okońska była też niejednokrotnie świadkiem spędzanych wspólnie wakacji Wojtyły i Wyszyńskiego. Potem odwiedzała Jana Pawła II w Rzymie.
"Ósemki" angażowały się m.in. w prace Instytutu Prymasowskiego na Jasnej Górze i w Warszawie, w archiwum i wydawnictwie dzieł Prymasa Tysiąclecia, w Komisji Maryjnej i Podkomisji do spraw duszpasterstwa kobiet. Pracowały w domach rekolekcyjnych, na placówkach zagranicznych, jako katechetki. Prowadziły działalność wychowawczą i apostolską. W 2006 roku watykańska Kongregacja Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego zatwierdziła nową nazwę instytutu: "Instytut Prymasa Wyszyńskiego", którą zasugerował wcześniej Jan Paweł II.
Maria Okońska po latach została imiennie wymieniona w testamencie warszawskim Prymasa Tysiąclecia. W 2009 roku została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmarł historyk profesor Andrzej Garlicki

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2013 16:55
Historyk, autor biografii Józefa Piłsudskiego, dziekan wydziału historii Uniwersytetu Warszawskiego, publicysta tygodnika "Polityka" miał 77 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wacław Nycz nie żyje. Pilot zginął w wypadku samochodowym

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 22:41
Wacław Nycz był znanym podkarpackim pilotem, wielokrotnym medalistą. Miał 58 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł publicysta i działacz polonijny Lech Paszkowski

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 09:07
Lech Paszkowski był znawcą historii Polonii australijskiej. Zmarł w środę w Melbourne. Miał 94 lata.
rozwiń zwiń