CBA skarży sędzię za wypuszczenie polityka

Sędziowski rzecznik dyscyplinarny przy Sądzie Okręgowym w Lublinie rozpatrzy skargę szefa CBA na lubelską sędzię, która nie uwzględniła wniosku o areszt i wyznaczyła kaucję samorządowcowi z Podkarpacia Mirosławowi Karapycie

2013-05-09, 16:13

CBA skarży sędzię za wypuszczenie polityka
. Foto: sxc.hu

Taką decyzję podjął główny rzecznik dyscyplinarny sędziów przy Krajowej Radzie Sądownictwa sędzia Marek Hibner. "Wpłynęło do mnie pismo szefa CBA za pośrednictwem ministra sprawiedliwości. Ponieważ sprawa dotyczy sędziego sądu rejonowego w Lublinie, uznałem, że powinno być rozpoznane zgodnie z właściwością miejscową przez mojego zastępcę działającego przy Sądzie Okręgowym w Lublinie" - wyjaśnił PAP sędzia Hibner.

Marszałek woj. podkarpackiego Mirosław Karapyta, podejrzany o korupcję i płatną protekcję, opuścił areszt w Lublinie pod koniec kwietnia po wpłaceniu 60 tys. zł poręczenia majątkowego. Prokuratura wnioskowała o zastosowanie wobec niego bezwzględnego trzymiesięcznego aresztu, ale sąd uznał, że kaucja wystarczy. Karapyta był politykiem PSL. Odszedł z partii po ujawnieniu afery.

Niedługo po decyzji sądu o zwolnieniu z aresztu podejrzanego, szef CBA wystąpił do ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec lubelskiej sędzi, która rozpatrywała wniosek o zastosowanie aresztu wobec Karapyty. Gowin przekazał pismo sędziemu Hibnerowi.

Jak mówił PAP rzecznik CBA Jacek Dobrzyński, Biuro ma wątpliwości co do decyzji sądu, a sposób, w jaki została ona podjęta i zakomunikowana, w ich ocenie naruszył powagę i godność sądu i świadczy też o możliwym braku bezstronności. Według mediów CBA wskazało, że sędzia Katarzyna Gałus już po ogłoszeniu postanowienia miała rzekomo powiedzieć: "podejrzany powinien być zadowolony".

REKLAMA

Na pismo CBA zareagowało kierownictwo Sądu Okręgowego w Lublinie. "Należy je potraktować jako próbę bezprawnego wpływania na decyzję niezawisłego sądu i stosowanie polityki zastraszania sędziów postępowaniem dyscyplinarnym w razie podejmowania decyzji niezgodnych z oczekiwaniami CBA" - mówił na specjalnej konferencji prasowej rzecznik SO Artur Ozimek.

Jak podkreślił, w protokole z posiedzenia brak informacji o zachowaniach sędzi, o których mowa w piśmie CBA. "Analiza akt sprawy, protokołów posiedzenia nie wskazuje na brak bezstronności ani na takie zachowanie sędziego, które by uchybiało jego godności" - powiedział i zauważył, że strony nie złożyły wniosku o sprostowanie treści protokołu, co oznacza, że uważają, iż wiernie odzwierciedla on przebieg posiedzenia.

"Podkreślam, że działanie szefa CBA nie jest krytyką niezawisłego sądu, a jedynie reakcją, do której jest zobligowany jako funkcjonariusz publiczny" - odpowiadał na to rzecznik CBA.

Zobacz galerię - dzień na zdjęciach>>>

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej